Ülker, 2. Kez S&P Global’in Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi Listesinde

Kuruluşundan bu yana ‘israfsız şirket’ modeliyle çalışmalarını yürüten Ülker, projeleriyle yurt dışındaki platformlarda da takdir görmeye devam ediyor.

Şirket,uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P Global tarafından hazırlanan ve global şirketlerin sürdürülebilirlik performansının ölçüldüğü, bu alanda en saygın çalışmalarından biri olan “Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi -The Sustainability Yearbook” listesindeüst üste ikinci kez yer aldı.

61 sektörden 7.554 şirketin sürdürülebilirlik performanslarının incelendiği listede Ülker, 2021’de olduğu gibi, 2022’de de “gıda ürünleri” (food products) kategorisinde yer alan tek Türk şirketi oldu. Bu kategoride ilk 12 global şirket arasında yer alarak Türkiye’yi temsil etme başarısını gösterdi.  

Ürünlerini çevreye, ekosisteme ve insana saygılı olarak üreten Ülker, 2024’te ulaşmak için yola çıktığı, birim üretim başına yüzde 30 su azaltımı hedefini 2018 yılında yakaladı. 2021 yılında ise hedefini aşarak yüzde 38,4’lük azaltım oranına ulaştı. 2014’ten bu yana 2,7 milyon kişinin 1 günlük tüketimine eşdeğer su tasarrufu yaptı. Kayıpları kaynağında önlemek amacıyla, ilk seferde hedeflenen kalitede üreterek, ham maddelerin %99’unu bitmiş ürüne çevirme oranına ulaştı. Bu oranla gıda sektöründe dünya genelinde en iyiler arasında yer alıyor. 2014’ten bu yana karbon salım artışı olmadan da büyüyen Ülker’in, iklim değişikliği, gıdanın korunması, sürdürülebilir ham madde tedariki, su riskleri önümüzdeki dönemde öncelik vereceği alanlar olacak.

Ülker Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için çalışıyor? Öğrenmek için tıklayın!

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.