Sürdürülebilirlik Becerileri Boşluğunu Kapatmak için 4 Strateji

Bir “bekle ve gör” yaklaşımı benimsemek cazip gelse de, giderek daha fazla şirket bu boşluğu kendi içinde azaltmak için kendi çözümlerini geliştiriyor. İşte dört strateji.

Sektörlerdeki işletmeler, taahhütlerinden sorumlu kalırken sürdürülebilir uygulamaları benimseme, çevresel etkilerini azaltma ve çabalarında ÇSY raporlaması ve şeffaflık sağlama konusunda artan bir baskı altındadır. Sürdürülebilirliğe yönelik talep arttıkça, kuruluşlar ve tedarik zincirleri genelinde strateji ve uygulamaları etkili bir şekilde yürütebilen ve uygulayabilen vasıflı profesyonellere ve çalışanlara olan ihtiyaç da artıyor. Ancak çoğu şirket, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşacak bilgi, deneyim ve becerilere sahip yeteneklere sahip değil.

Şirketler, sürdürülebilirlik yeteneğine olan talebin arzı geride bıraktığını fark ediyor; ve boşluk daha da büyüyor — sürdürülebilirlik rolleri genişledikçe ve yenileri yaratıldıkça, bir Kurumsal Sürdürülebilirlik Görevlisi yeterli olmuyor. Uluslararası Çalışma Örgütü, 2030 yılına kadar net sıfır taahhütlerle dünya çapında 18 milyon net yeni iş yaratılabileceğini öne sürüyor. Son araştırmalar, sürdürülebilirlik yöneticilerinin yüzde 82’sinin kendi kuruluşlarında sürdürülebilirlik gerekliliklerini ele almak için önemli beceri boşlukları olduğuna inandıklarını ortaya koydu. Dünya Ekonomik Forumu, kalifiye yetenek eksikliğini sürdürülebilirlik stratejilerinin uygulanmasının önündeki önemli engellerden biri olarak doğrudan ilişkilendirmiştir; BM Küresel İlkeler Sözleşmesi bu beceri eksikliğini gidermek için doğrudan eylem çağrısında bulunurken, şirketleri ekiplerini beceriye, beceri geliştirmeye ve yeniden beceri kazandırmaya öncelik vermeye ve yatırım yapmaya teşvik ediyor.

Şirketler için ‘bekle ve gör’ yaklaşımı cazip gelse de bu boşluğu yeterince hızlı kapatamayacak ve olumsuz etkileri olacaktır. Giderek daha fazla şirket — Microsoft, Salesforce ve Interface dahil — kendi çözümlerini geliştirip uygulayarak bu açığı dahili olarak azaltmak için yöneliyor.

Sürdürülebilirlik becerileri açığını dahili olarak kapatmak, işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında temel olacaktır. İşte dört strateji.

Sürdürülebilirliği stratejik bir öncelik haline getirin

Her şeyden önce, güçlü bir sürdürülebilirlik stratejisi, potansiyel ve mevcut çalışanlara bir işletmenin sürdürülebilirliğe bağlı olduğuna dair net bir sinyal gönderir. Bu, değerlerini paylaşan bir şirkette çalışmak isteyen iş arayanlar için önemli bir satış noktası olabilir. İşletmeler, sürdürülebilirliği alenen taahhüt ederek ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için gereken kaynaklara yatırım yaparak, üst düzey yetenekleri çekebilir ve sürdürülebilirlik konusunda tutkulu bir iş gücü oluşturabilir. Ancak bu sadece doğru yeteneği çekmekle ilgili değil — bir sürdürülebilirlik stratejisi mevcut çalışanların ilgisini çekmeye, motive etmeye ve becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bir sürdürülebilirlik stratejisine yatırım yapmak, işletmelerin trendler ve düzenlemeler söz konusu olduğunda çağın ilerisinde kalmasına da yardımcı olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler daha sıkı sürdürülebilirlik düzenlemeleri yürürlüğe koydukça, sürdürülebilirliğe proaktif bir yaklaşım benimseyen işletmeler bu değişikliklere uyum sağlamak için daha iyi konumlanacak. İşletmeler, şimdi bir sürdürülebilirlik stratejisine yatırım yaparak, gelecekteki düzenlemelere uymak ve rakiplerinin önünde kalmak için gereken bilgi, beceri ve kaynaklara sahip olduklarından emin olabilirler.

Kuruluşunuz genelinde eğitim sağlayın

Bunlar belki de listedeki en bariz olanlardır, ancak eğitim ve öğretim programları, sürdürülebilir uygulamaları etkili bir şekilde uygulamak için gereken beceri ve bilgileri oluşturmak için gereklidir. Bu programlar, atölye çalışmaları, çevrimiçi kurslar, mentorluk programları, stajlar vb. dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olabilir ve belirli iş işlevlerine ve seviyelerine göre özelleştirilebilir. Dahili olarak geliştirilebilirler, çevrimiçi olarak edinilebilirler ve hatta eğitim kurumlarıyla birlikte geliştirilebilirler.

İşin püf noktası, gelecek yen yetenekleri hazırlarken mevcut iş gücünüze seviye atlamanızı sağlamaktır. Bu odak, daha sonra hem dahili hem de harici bir eğitim merceğini dikkate almalıdır. Microsoft, bir şirketin her iki taraftaki sürdürülebilirlik becerileri eksikliğini nasıl giderebileceğinin mükemmel bir örneğidir; çalışanlar için dahili eğitime odaklanırken aynı zamanda Sürdürülebilirlik Öğrenim Merkezi aracılığıyla harici öğrenme fırsatları oluşturur.

Sürdürülebilirliği şirket kültürüne entegre edin

Planlama ve eğitim, bilgi sağlamada ve oyun alanını belirlemede kilit araçlardır, ancak sürdürülebilirliği kurum kültürüne dahil etmek, sürdürülebilirlik çabalarını anlamlı kılan şeydir. 2021’de Dünya Ekonomik Forumu, güçlü bir sürdürülebilirlik kültürüne sahip şirketlerin uygun beceri ve bilgiye sahip çalışanları çekme ve elde tutma olasılığının daha yüksek olduğunu ve beyin göçünü azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koyan bir araştırma yayınladı.

Kökü sürdürülebilirliğe dayanan bir kültür oluşturmak, sürdürülebilirliğe öncelik veren ve değer veren ve çalışanları iş sorumlulukları ne olursa olsun sürdürülebilirlik becerilerini geliştirmeye teşvik eden bir kültürün geliştirilmesini gerektirir. Şirketler, sürdürülebilirlik amaçlarını ve hedeflerini belirleyen planlar oluşturarak ve bunların açık bir şekilde ve sadece katılım sağlamakla kalmayan, aynı zamanda her çalışanın planın uygulanmasında oynayacakları bir rolleri olduğunu hissetmelerini sağlayan bir formatta iletilmesini sağlayarak işe başlayabilir.

Ajansın gönüllülük fırsatları veya çalışan kaynak grupları tarafından tamamlanan yeni sürdürülebilirlik girişimleri geliştirmesini ve önermesini sağlarken çalışanların sürdürülebilirlik hedeflerini uygulayabilecekleri kanallar sağlamak, sürdürülebilirliğin gelişmesi için zengin bir dahili ekosistem sağlar. Liderlik ve yenilikçilik sergileyen çalışanları takdir etmek ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşan ekipleri kutlamak, çalışanlara kuruluş içinde sürdürülebilirliğin şampiyonları olmaları ve ilgili bir işgücünü sürdürmeleri için ilham ve motive eden ek bir stratejidir.

Sürdürülebilirliği çalışan yaşam döngüsüne dahil edin

Şirketler, çalışan yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilirliği önceliklendirmeli ve bunu ana İK fonksiyonlarına entegre etmelidir. Bir Harvard Business Review çalışması, sürdürülebilirlik hedeflerini ve sosyal etki hususlarını cazibe ve işe alım süreçlerine dahil ederek çalışan yaşam döngüsüne dahil etmenin çalışan bağlılığını ve elde tutma oranlarını iyileştirebileceğini buldu. Örneğin, iş tanımları, görüşme soruları ve seçim kriterleri, sürdürülebilirlik becerileri ve deneyiminin önemini ve hatta yeni sürdürülebilirlik becerileri öğrenme arzusunu vurgulayabilir.

Sürdürülebilirlik girişimlerine yatırım yapmak, çalışanların bu kritik alanda becerilerini geliştirmeleri ve bilgilerini artırmaları için geniş fırsatlar sunabilir. Sürdürülebilirlik unsurlarının profesyonel gelişim, kontroller ve performans incelemeleri gibi düzenli İK işlevlerine dahil edildiğinden emin olunması, liderlerin özel beceri geliştirmeden haberdar olmasını ve çalışanları şirket içinde ortaya çıktıkça yeni fırsatlarla eşleştirmesini sağlayacaktır.

Piyasada rekabetçi kalabilmek için şirketler, sürdürülebilirliği bir öncelik haline getirmeye, eğitime ve onu kültür ve insan fonksiyonlarına entegre etmeye yatırım yaparak, sürdürülebilirlik becerileri açığını gidermek için proaktif önlemler almalıdır. Bu iş zorluğunun üstesinden gelmede proaktif olmak, yalnızca çevresel ve sosyal faktörler genelinde performans üzerinde net pozitif bir etkiye sahip olacaktır; ama onsuz şirketler geride kalacak.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.