Sürdürülebilir Havacılığı Desteklemeye Hazır Startup’lara Çağrı

Bu zorluk, alternatif yakıtlar ve tahrik teknolojileri ile birlikte hammaddelerde, mühendislikte ve fiziksel ve pazar altyapısında yenilikler de dahil olmak üzere gelecek nesil havacılık çözümlerini aramaktadır. 

Bugün Salesforce, Deloitte ve havacılık ve enerji şirketlerinin bir koalisyonu, havacılığın karbonsuzlaştırılmasını desteklemek için oyun değiştiren çözümlere yönelik bir çağrı başlattı. 

Sürdürülebilir Havacılık Mücadelesi, Airbus, Breakthrough Energy, Boom Supersonic, JetBlue Ventures, Qantas Airways Limited ve World Energy’nin desteğiyle yürütülmekte olup, havacılığın karbonsuzlaştırılmasını sağlayacak çözümleri, sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ve alternatif tahrik teknolojileri gibi, teşvik etmektedir. Bu girişim, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) First Movers Koalisyonu (FMC) ile UpLink inovasyon platformunun bir işbirliği olan “Yarının Havalimanları” girişimine dayanmaktadır. Bu girişim, sürdürülebilir havacılıkta yapılan gelişmeleri ölçeklendirmek ve ticarileştirmek amacıyla Dünya Ekonomik Forumu’nun UpLink inovasyon platformu ile işbirliği yapmaktadır.  

Dünya Ekonomik Forumu’nun UpLink platformu, 2020 Davos’ta Salesforce ve Deloitte ile işbirliği yaparak başlatıldı ve bugüne kadar Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin kritik alanlarında 48’den fazla zorluğu yönetti. Bugüne kadar, UpLink, sağlık, gıda, tatlı su, deniz, plastik, eğitim, iklim, dirençli şehirler ve daha birçok alanda çözümler sunan 400’den fazla “Üst Düzey İnovatör”ü seçti. 

“UpLink, girişimciler ile yatırımcılar, ortaklar, endüstri liderleri ve uzmanlardan ihtiyaçları olan destek arasında köprüler kurarak dünya çapında üstün inovasyonları ölçeklendirmeye yardımcı oluyor,” diyor UpLink Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi John Dutton. “Sürdürülebilir Havacılık Mücadelesi, umut vadeden start-up’ları net sıfır havacılığı başarma gereklilikleriyle buluşturma eşsiz bir fırsat sunuyor – bu da Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için eylemi teşvik ediyor.” 

Havayolu seyahati, insanları bir araya getirme ve küresel ekonomiyi canlandırma konusunda önemli bir rol oynarken, havacılık endüstrisi toplam küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %2’sine katkıda bulunuyor. 

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) – yenilenebilir kaynaklardan, organik malzemelerden veya atık hammaddelerden üretilen fosil yakıtlara dayanmayan bir yakıt türü – emisyonları önemli ölçüde azaltarak havacılığın karbonsuzlaştırılmasında büyük bir rol oynayabilir. Ancak, inovasyon ve yatırım önlemlerinde umut verici gelişmelere rağmen, SAF hala pahalı ve geniş çapta bulunmuyor. Bu girişimi desteklemek amacıyla Salesforce, World Energy kaynaklı SAF satın almıştır. Aynı zamanda, United Airlines’ın EcoSkies Alliance programının bir parçası olarak ve JetBlue’un geleneksel jet yakıtına alternatif düşük karbon seçeneklerinin piyasasını teşvik etmeye yardımcı olmak amacıyla JetBlue’un Sürdürülebilir Seyahat Ortakları programının bir parçası olarak SAF satın almıştır. 

“İklim teknolojisi inovasyonunu hızlandırmak, karbonsuzlaştırmak için temel bir unsurdur – en az azaltılabilir sektörlerden biri olan havacılık için,” diyor World Energy’nin Sürdürülebilirlik ve Dijital Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı Adam Klauber. “World Energy, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı UpLink Mücadelesi’ni desteklemekten heyecan duyuyor. Kazanan start-up’lar, World Energy’nin gelecekteki ortakları olacaklar ve havacılık endüstrisini yeni zirvelere taşımaya yardımcı olacaklar.” 

Ayrıca, hidrojen ve piller gibi alternatif tahrik teknolojileri dahil olmak üzere gelecek nesil havacılık çözümlerini teşvik eden bir zorluk da sunuyor. Bunun yanı sıra, hammaddelerde, mühendislikte ve fiziksel ve pazar altyapısında yeniliklere de kapı açıyor. 

“Sera gazı emisyonlarını azaltma hedeflerimize ulaşmak için, kesinti yaratan temiz teknolojileri büyük ölçekte piyasaya sürmemiz gerekiyor,” diyor Salesforce’un Başkan Yardımcısı ve Baş İmpact Görevlisi Suzanne DiBianca. “Salesforce olarak iş birliği yaptığımız ortaklarımızla, bu sürdürülebilirlik sorununu, havacılık endüstrisini karbonsuzlaştırmaya yardımcı olmayı amaçlayan ekoprenörlerden gelen yenilikçi fikirleri desteklemek ve teşvik etmek amacıyla düşünceli bir şekilde ele aldık.” 

Öneriler, 24 Ağustos ile 2 Ekim 2023 tarihleri arasında kabul edilecektir; ve “Üst Düzey İnovatörler” daha sonra yıl içinde açıklanacaktır. Seçilen girişimler, ticarileştirme ve dağıtım çabaları için destek alacaklar; ayrıca marka oluşturma, görünürlük ve akran öğrenme fırsatları konusunda yardım alacaklar. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.