Shell Küresel Ölçekte 2050 Yılına Dek Net Sıfır Emisyon Taahhüt Ediyor  

Shell, 2050 yılına dek küresel ölçekte net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketi olmayı taahhüt ediyor. Bu doğrultuda elektrik, hidrojen ve güneş gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarına da odaklanarak enerji verimliliği yüksek ve karbon oranı düşük ürünler geliştirebilmek için AR-GE çalışmalarına 2022 yılında 1 milyar dolar yatırım yaptı. Aynı zamanda AR-GE yatırımları ile düşük karbonlu teknolojiler ve yakıt verimliliğine odaklanan inovatif ürünleri ile sürücüleri destekliyor. 

Artan dünya nüfusu ve gelişen teknolojiye bağlı olarak enerjiye olan talebin arttığını ve bu talebin sadece mevcut kaynaklarla karşılamanın mümkün olmadığını belirten Shell Türkiye Ülke Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Erdem, enerji verimliliğinin çevre ve ekonomi açısından öneminin çok büyük olduğunu belirtiyor. Enerji kullanımında verimliliğin önemine dikkat çeken Erdem, “Enerjisinin çoğunu ithal eden ülkemizin, global olarak artan enerji maliyetlerinin etkisini azaltmak açısından enerji verimliliği büyük önem arz ediyor. Kişisel, kurumsal ve ülke ekonomisi açısından daha az enerji tüketmek ve enerjiyi verimli kullanmak hepimizin iş yapış şeklinin içerisinde olmalıdır. Ayrıca sağlanacak verimliliğin, ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmaya katkı sağladığı muhakkaktır. Enerji verimliliği, enerji tüketimi nedeniyle oluşan karbon salımlarının azaltılması için en hızlı sonuç alınabilecek alandır. Enerji verimliliği amacıyla yapılan tüm yatırımlar, çoğunlukla hızlı bir şekilde geri dönmekte ve kârlı yatırımlar olmaktadır. Ayrıca davranışların değiştirilmesi ile de büyük ölçekte tasarruf sağlamak mümkündür. Bireylerin, tüm kurum ve kuruluşların sorumluluk almasıyla enerji verimliliği toplumsal bir harekete dönüşebilir. Shell olarak enerji verimliliği, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon ile faaliyet gösteren bir şirket olma hedefimizde son derece önemli bir yere sahip” dedi. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.