P&G 2030 Yılına Kadar Yıllık Harcamalarının Yüzde 10’unu Çeşitlendirilmiş Tedarikçi Havuzundan Yaparak Kadın Tedarikçileri Desteklemeyi Hedefliyor

P&G’nin eşitlikçi yaklaşımı doğrultusunda tüm iş süreçlerinde iş ortaklarından beklediği çeşitli kriterler olabiliyor. Örneğin 2030 yılına kadar yıllık harcamaların yüzde 10’unun, diverse supplier (Çeşitlendirilmiş Tedarikçi) havuzundan yapılması P&G’nin hedefleri arasında. Bu doğrultuda WeConnect International ile kadın tedarikçi sayısını yükseltmek için çalışıyorlar. Bu hedefi gerçekleştirmek için Avrupa’nın her bölgesinin kendi planları bulunuyor. Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa bölgesinin hedefi önümüzdeki 5 yıl içerisinde harcamaları 1 milyar doların üzerine çıkarmak ve ilk 100 tedarikçimizin Eşitlik ve Kapsayıcılık programlarını hayata geçirmelerini sağlamak. Bu amaçla Çeşitlendirilmiş Tedarikçi havuzunun genişletilmesi ve ilişkilerin geliştirilmesi için yakın raporlama ve takip ile çalışıyorlar. İhalelerinde toplam değer analizinde çeşitlendirilmiş tedarikçi durumu önemli bir kriter.

P&G ayrıca perakende sektöründe üst düzey kadın yöneticileri güçlendirmeyi misyon edinmiş olan LEAD Network Türkiye’nin üyeleri arasında. Sürdürülebilir Kalkınma Derneği kapsamında oluşturulan Kadın İstihdamı Çalışma Kurulu üyeliği bulunuyor. Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) gibi sektör kurumlarının cinsiyet eşitliği alt gruplarında üye olarak çalışmalar düzenliyor, eğitimlere katılarak kadınlara destek oluyorlar.

Geleceğin Kadın Liderleri

P&G Türkiye’de kadın çalışan oranı yüzde 62. Üst düzey kadın yönetici oranı yüzde 63, genel kadın yönetici oranı yine %62 düzeyinde. Yurt dışına gönderilen kadın yönetici oranı ise yüzde 55. P&G’de cinsiyet eşitliğine kurum içinin yanı sıra dış paydaşlarla yapılan tüm iş birliklerinde de dikkat ediliyor.

İlk olarak 2008 yılında gerçekleştirilen geleceğin P&G’li Kadın Liderleri programıyla üniversitelerin 3’üncü ve 4’üncü sınıflarında okuyan veya yüksek lisans yapan genç kadınların liderlik beceri ve yeteneklerini güçlendiriyor, üst düzey yönetim pozisyonlarına hazırlıyorlar. Yıllardır üniversite öğrencilerine yönelik uygulanan Geleceğin Kadın Liderleri programıyla, satış alanındaki erkek egemen algıyı kırarak, kadının bu alanda çok başarılı olabileceğini göstermeyi amaçlıyorlar. Bu program ile FMCG sektöründe bir markayı yönetmek, markanın pazara giriş ve satış stratejilerini belirlemek konularında kapsamlı bir eğitim sunmanın yanı sıra programda başarı sağlayan genç kadınlara P&G’de çalışma imkânı da tanınıyor.

Bebek bakımında anne ve babanın eşit sorumluluğu olduğuna inanan P&G bu anlayışla 8 haftalık ücretli babalık izni uyguluyor. Hem ofisteki hem de fabrikadaki tüm P&G’liler bu uygulamadan ilk 18 ay içinde istedikleri herhangi bir dönemde faydalanabiliyor.

P&G sporcu kadınları destekliyor

Kadın Milli Voleybol Takımı sponsorluğunu üstlenen Orkid markası tabuları yıkarak kadınların ve genç kızların yaşam kalitesini arttırmayı amaçlıyor. “Kız gibi” ifadesini “yapabileceğinin en iyisini yapmak” anlamına dönüştüren Orkid, “Okula Devam” diyerek kız öğrencilerin eğitimlerini özgüvenle sürdürmeye destek olmak için 8 milyon adet ped bağışı yaptı. Son olarak genç kızlara destek olmak ve spor ile bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla Oyuna Devam kampanyasını başlattı. Bu kampanya için IPSOS ile yapılan araştırma sporun kızların özgüveni üzerinde ne kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre ergenlik döneminde spor yapan kadınların %77’si, sporun bugün oldukları kişi olmalarına yardım ettiğini belirtti. Ancak maalesef ergenlik dönemlerinde genç kızların neredeyse yarısı düzenli olarak spor yapmıyor ve 5’te 1’i hiç spor ile ilgilenmiyor. Destek çalışmalarını hızlandırmak ve farkındalığı artırmak için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile bir araya gelerek kampanya kapsamında kız çocuklarının spora devam etmelerine yönelik spor ekipmanı bağışları gerçekleştirildi.

Cinsiyet eşitliğine destek verdikleri bir başka alan ise Ariel markasının üstlendiği Kadın Milli Futbol Takımı sponsorluğu. Erkek sporu olarak algılanan futbolda Kadın Milli Takımı’nı destekleyerek bu önyargının aşılmasına katkıda bulunmayı hedefliyorlar.

Bu yıl 10. Yılına giren Yıldız Anneler projesiyle çocuğuna spor yaptırmak isteyen annelerin yanında olmaya devam ediyorlar. Projeyle bugün 2024 Paris Olimpiyatları yolunda 36, Paralimpik Oyunlar’da 10 olmak üzere toplam 46 milli sporcuya ve annesine destek oluyorlar.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.