BOYNER GRUP Mor Yerleşke ile Deprem Bölgesindeki 28 Binden Fazla Kadın ve Çocuğa Ulaştı

Eşitliği sağlamayı sadece bir kadın meselesi değil, demokrasi meselesi olarak gören Boyner Grup, kadınları iş hayatından sosyal hayatına kadar pek çok noktada destekleyen projelerine devam ediyor.

Mor Yerleşke

Depremden sonra konteyner kent alanlarında kadın ve çocuklara yönelik Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile birlikte 25 tane Mor Yerleşke hayata geçirildi. Bunlardan 11 tanesine destek veren Boyner Grup, bu zamana kadar 11 yerleşkede 28 binden fazla kadın ve çocuğa ulaştı. Deprem bölgesindeki kırılgan grupların koşullarını iyileştirmeyi ve psikososyal açıdan güvenli alanlar yaratmayı hedefleyen Mor Yerleşkelerin her birinde; bir psikolog, bir sosyal hizmet uzmanı, bir çocuk koruma uzmanı görev almaya devam ediyor.

İyi İşler

Boyner Grup’un 2015 yılında UNDP ile başlayıp 2018 yılından bu yana da KAGİDER ile yürüttüğü İyi İşler Projesi girişimci kadınlara yönelik bir proje olarak devam ediyor. Kadın girişimcilerin sürdürülebilir iş modelleri ile işletme kapasitelerini artırmalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen “İyi İşler” projesinin yedinci döneminde bu yıl deprem bölgesindeki kadın girişimciler önceliklendirildi. Programda, 11’i bu bölgelerden olmak üzere toplam 31 kadın iş modellerini geliştirmek üzere eğitimlerini tamamlayarak mezun olurken, “İyi İşler” projesinden mezun olan girişimcilerin sayısı 150’ye ulaştı.

Seninle Tamam

Çalışma hayatına çocuk sahibi olduğu için veya farklı sebeplerle ara vermiş kadınları tekrar iş hayatına kazandırmak üzere başlatılan “Seninle Tamam” projesi ile Boyner Mağazalarında Kadınlara geç kalmış hissetmeden çalışma, kazanma ve meslek sahibi olma fırsatı sunuldu. Şu ana kadar 20 kadın istihdam edildi.

Yarınlar Büyüsün

Yarınlar Büyüsün projesi kapsamında ebeveyn olan Boyner çalışanlarına; uzatılmış babalık izni, evlat edinme izni, doğum sonrası anne ve baba için psikolojik destek, diyetisyen hizmeti ve çocuk gelişimi eğitimini kapsayan birçok destek sunuluyor.  Proje kapsamında, Boyner Grup’ta babalık izni 1 haftalık yasal süreye ek olarak; 3 hafta ücretli izinle birlikte toplamda 4 haftaya çıkarıldı.

Biriz Birlikteyiz

“Biriz Birlikteyiz” projesi çalışanlarının maruz kalabileceği şiddete karşı eğitim, psikolojik destek içeren bir program. Şirket bu projeyle çalışanlarının sadece kurum çatısı altında değil, evde, sokakta, onların olduğu her yerde ve her noktada yanlarında olduğunu vurguluyor. Boyner Grup bu proje için Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği “Ev içi Şiddete Karşı İş Dünyası” eğitimlerine katılarak işe başlarken; İnsan kaynakları politikalarında da destekleyici düzenlemeler yaptı. İşin içine eğitim ve psikolojik destek aşamalarını da ekledi. Bu projeyle birlikte Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nun 190 Sayılı Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi’ni imzalayan ilk perakende şirketi de oldu.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.