Nestlé’den Net Sıfır Emisyonuna Ulaşma Taahhüdü İçin Yatırım 

Dünyanın lider gıda şirketi Nestlé, 2050’ye kadar “Net Sıfır” emisyona ulaşma taahhüdü doğrultusunda, sürdürülebilirlik çalışmalarına hız verdi. “Koru-onar-yerine koy” vizyonuyla “Generation Regeneration” yolculuğuna başlayan Nestlé, onarıcı tarım çalışmalarını da ön plana koydu. Bu doğrultuda, 10 yıl önce başlattığı Nescafé Planı’nın kapsamını genişleten Şirket, kahve üretiminde onarıcı tarım çalışmalarını desteklemek için 2030 yılına kadar 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerinde yatırım yapacak.

Dünyanın 186 ülkesinde faaliyet gösteren Nestlé, 2050’ye kadar “Net Sıfır” emisyona ulaşma taahhüdü doğrultusunda geçen yıl hayata geçirdiği ve onarıcı tarım uygulamalarına odaklanan “Generation Regeneration” yolculuğuna devam ediyor. Kahve ve Çikolatalarında kullandığı hammaddelerin sürdürülebilir tarım uygulamalarından elde edilmesini hedefleyen Nestlé, Nescafé liderliğinde 2010 yılında hayata geçirdiği Nescafé Planı’nı 2030 yılına uzanan bir stratejik bir çalışmayla genişletti.

Onarıcı Kahve Tarımına Destek

Nestlé, Nescafé 2030 Planı için 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerinde yatırım yapacak. Şirket, karbon emisyonunu azaltmak, kahve sektörünün gelecek nesiller için büyümesini sağlamak ve çiftçileri ihtiyaç duydukları becerilerle donatmak için, onarıcı kahve tarımına geçişte çiftçilerle el ele verecek.

Kahve Çekirdeklerinin %50’si Onarıcı Tarımla Yetiştirilecek

Nescafé 2030 Planı ile kahve çiftçiliğinde, global ölçekte gerçek bir etki yaratmayı amaçlayan Nestlé, yeni uygulamalarıyla tarım arazilerinin korunmasına, biyoçeşitliliğin geliştirilmesine ve ormansızlaştırmanın önlenmesine katkıda bulunacak. Sürdürülebilir kahve çiftçiliği uygulamalarına geçişte çiftçilere eğitim olanağı, teknik yardım ve yüksek verimli kahve fideleri sağlayacak. Temin ettiği kahve çekirdeklerinin 2030’a kadar yüzde 50’sini onarıcı tarım uygulamalarından sağlama hedefini benimseyen Şirket, yenileyici tarım uygulamalarını değerlendirmek üzere de çiftçilerle birlikte çalışacak. Bu kapsamda kahvesinin yüzde 90’ını temin ettiği yedi kilit menşe ülke olan Brezilya, Vietnam, Meksika, Kolombiya, Fildişi Sahili, Endonezya ve Honduras’a odaklanacak. Nescafé, karbondioksitin atmosferden uzaklaştırılmasını sağlamak için kahve çiftliklerinin içerisine ve çevresine 2026 yılına kadar 20 milyon ağaç dikecek.

Hem Gezegene Hem Çiftçilerin Refahına Katkı

Onarıcı tarımın, Nestlé’nin Net Sıfır yol haritasında kilit bir alan olduğunu ifade eden Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu, yeni planla ilgili şunları söyledi: “Geçen yıl, sürdürülebilirliğin ötesine geçmek amacıyla ‘Generation Regeneration’ başlığı altında küresel bir yolculuk başlattık. Nescafé 2030 Planı, bu yolculuğun önemli bir parçası. Planın merkezinde yer alan onarıcı tarım, karbonu toprakta yakalayarak atmosferden karbondioksit çekilmesine ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyor. Gezegeni iyileştirme ve onarma amacımızı destekleyen bu plan ile kahve üretiminde onarıcı tarımı canlandıracak, toprak sağlığını ve verimliliğini artıracağız. Böylece hem çevreye olan etkimizi azaltacak hem de çiftçilerin refahına katkıda bulunacağız.”

Nestlé Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için çalışıyor? Öğrenmek için tıklayın!

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.