Nestlé Türkiye’den Sağlıklı Adımlar Projesi ile Çocuklara Deneyimleyerek Öğrenme İmkânı! 

Nestlé Türkiye ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde 2012 yılından bu yana devam eden Sağlıklı Adımlar projesi, çocukların sağlıklı ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve hijyen konusundaki farkındalıklarının artmasına odaklanıyor. İlk günden bu yana dönemin şartlarına uyum sağlayarak değişen ve gelişen Proje, öğrencilerin öğrendiklerini yaratıcılıklarıyla birleştirerek pratiğe dökmesine olanak sağlıyor. Proje, yeni eğitim ve öğretim yılında da öğrencilere sunduğu deneyim olanaklarıyla öğretmeye devam ediyor. 

Dünyanın 186 ülkesinde çalışmalarına devam eden Nestlé’nin en önemli taahhütleri arasında “2030 yılına kadar küresel olarak 50 milyon çocuğun daha sağlıklı yaşamlar sürmesine yardımcı olmak” yer alıyor. Bu taahhüdü çerçevesinde başlattığı ve yaklaşık 20 milyon çocuğa ulaşan “Nestlé for Healthier Kids” programının Türkiye’ye özel uygulaması olan Sağlıklı Adımlar projesi, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği içerisinde 10 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve hijyen konularına odaklanan proje her geçen yıl dönemin ihtiyaçlarıyla şekillendiriliyor, öğrencilerin dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve hijyen konularındaki farkındalıklarını kalıcı olarak artırıyor. 

Dijitalde Atılan Sağlıklı Adımlar

Dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin başında öğrencilerin eğitimlerine kesintisiz devam edebilmesi amacıyla Sağlıklı Adımlar için hazırlanan iki çizgi film ve oyun, projenin internet sitesine aktarıldı. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile hijyen konularında çocukların farkındalıklarının artırılmasına katkı sunması hedefleyen projenin ilk çizgi filmi “Sağlıklı Büyüyorum” ise Eğitim ve Bilişim Ağı’nın (EBA) resmî internet adresine yüklendi. Film, Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenler tarafından rahatça izlenebiliyor. 

Dengeli Beslenmede Deneyim

Projenin 10. yılında Nestlé Türkiye, Şehit Askeri Çoban İlkokulu’nda projenin ilk Mutfak Atölyesi’nin kapılarını ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin dengeli beslenmeyi keyifli bir şekilde deneyimleyerek öğrenmeleri için açtı. Atölyede öğrenciler proje kapsamında elde ettikleri bilgileri yaratıcılıklarıyla harmanlayarak pratiğe dönüştürme imkânı buluyor.

Türkiye’de toplam 781 okulda yaklaşık 232 bin öğrenciye ulaşan projede yeni eğitim dönemi ile eğitimci eğitimleri de başladı. Proje kapsamında online olarak devam edecek eğitimlerde 20 ilden 73 koordinatör ve yardımcıları ile 530 temsilci öğretmen bulunuyor. Eğitimlerde öğretmenlerin proje kapsamındaki bilgileri hangi öğretim teknikleriyle en verimli şekilde öğrencilere aktarabileceği konusunda destek olunacak. Ayrıca, proje içeriklerinin en etkili şekilde öğrencilerle paylaşılabilmesi açısından yaratıcı yöntemlerin yer alacağı “İyi Uygulamalar Yarışması” ve pandemiyle dijital ortama taşınan ve öğrencilerin hayal güçleri ile öğrendiklerini birleştirdiği “Sağlıklı Adımlar Resim Yarışması” kaldığı yerden devam edecek.

Öğrenciler Eğitimlerin Meyvesini Topluyor

Daha iyi yarınlara ulaşabilmenin anahtarının gelecek nesillere verilen eğitimler olduğunu belirten Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu, “Gelecek için kalıcı değer yaratmaya olan bağlılığımızla hayata geçirdiğimiz ‘Sağlıklı Adımlar’ projemiz kapsamında yakaladığımız değişimi ve gelişimi yakından takip ediyoruz. Her geçen yıl daha fazla öğrenciye, veliye ve öğretmene ulaştığımız projemiz ile ilgili IPSOS’un bir önceki eğitim öğretim yılı ikinci yarısında yaptığı araştırmaya göre projenin eğitim seminerlerinin ardından öğrencilerin sorulara doğru yanıt verme oranında yüzde 47’lik bir artış yaşandı. Pozitif yönde bir değişimin kapılarını aralayan projemizde öğrencilerin verilen eğitimlerin meyvesini topladığını görmek mutluluk verici.” dedi.

Projelerinin ulusal ve uluslararası arenada birçok ödülü kucakladığını dile getiren Sungu sözlerine şu ifadelerle devam etti; “Türkiye’de düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödülleri 2020’de, uluslararası arenada Hermes Creative Awards 2020’de, The International CSR Excellence Award 2021’de ve Communitas Ödülleri 2021’de ‘Sağlıklı Adımlar’ projemiz ödüle layık görüldü.  Elde ettiğimiz bu başarılar, daha iyi bir gelecek vizyonuyla hayata geçirdiğimiz projemizle doğru yolda ilerlediğimizin en değerli göstergelerinden.

Nestlé Türkiye Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için çalışıyor? Öğrenmek için tıklayın!

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.