Nestlé Bilim İnsanları Düşük Karbonlu ve Kuraklığa Dayanıklı Kahve Çeşitlerini Keşfediyor

2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt eden Nestlé geçen yıl bu hedefe nasıl ulaşacağını gösteren bir yol haritası yayınladı. Kakao, süt ve kahve gibi temel tarımsal hammaddelerin karbon ayak izini azaltmak bu hedefte çok önemli bir rol oynayacak.

Nestlé bitki bilimcileri, klasik GDO’suz yetiştirme yoluyla ve bitkinin doğal biyolojik çeşitliliğinden yararlanarak yeni nesil düşük karbonlu kahve çeşitleri geliştirdiler. Standart çeşitlerle karşılaştırıldığında, iki yeni Robusta çeşidi ağaç başına % 50’ye kadar daha yüksek verim sağlıyor. Aynı miktarda toprak, gübre ve enerji kullanılarak daha fazla kahve üretilebildiğinden, sonuç yeşil kahve çekirdeklerinin CO2’e (karbondioksit eşdeğeri) ayak izinde % 30’a varan bir azalma sağlıyor.

% 50’ye kadar daha yüksek verime sahip bu yeni Robusta çeşitlerinden biri, tarlalarda başarılı bir şekilde denendi ve şu anda Orta Amerika’daki çiftçiler tarafından yetiştiriliyor. Bu tür yeni çeşitler, çiftçilerin aynı miktarda toprak üzerinde, sürdürülebilir bir şekilde ve daha düşük karbon ayak iziyle daha yüksek kaliteli kahve yetiştirmelerini sağlayarak daha iyi bir yaşam kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Yeni bitki çeşitleri üzerindeki çalışmalar, Fransa’nın Tours kentindeki bitki bilimleri için Nestlé Araştırma Merkezi tarafından yürütülmektedir. Klasik ıslah yoluyla, bilim adamları sürekli olarak iyileştirilmiş kahve çeşitleri geliştiriyor ve bunlar daha sonra şirketin Latin Amerika, Afrika ve Asya’daki deneysel çiftliklerinde test ediliyor. Son olarak, Nestlé’nin sürdürülebilir kaynak sağlama programları ve yerel tarım enstitüleri ve kooperatifleri ile ortaklıklar aracılığıyla yeni fidanlar çoğaltılır ve küresel olarak çiftçilere dağıtılıyor.

Nestlé, 2011 yılından bu yana, Nescafé Planı aracılığıyla 235 milyon yüksek performanslı kahve bitkisi dağıttı ve yeni çeşitler bu sürdürülebilir kaynak sağlama programına dahil ediliyor.

Haber Kaynağı için Tıklayınız

Nestlé Türkiye Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için çalışıyor? Öğrenmek için tıklayın!

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.