Giyim Devleri Geleceğe Dost Kumaşları Ana Akıma Taşıyor 

Giyim endüstrisi, modanın geleceğe hazırlanmasına katkı sağlaması için tasarlanmış döngüsel, bitki bazlı ve karbon tutucu kumaşların lansmanlarıyla çalkalanıyor.

lululemon ve Geno ilk yenilenebilir kaynaklı, bitki bazlı naylon ürünlerini tanıttı

lululemon, yenilenebilir kaynaklı, bitki bazlı naylondan yapılan ilk ürünlerini piyasaya sürdü. Sürdürülebilir materyal lideri Geno ile uzun vadeli ortaklığın bir parçası olarak üretilen ve yüksek performans tshirtlerinin üretiminde kullanılan yeni materyal, lululemon giysilerin çoğunluğunu oluşturan hafif ve çabuk kuruyan geleneksel naylonla aynı hissi veriyor. Bu inovasyon, markanın 2030 yılına kadar ürünlerinin %100’ünü sürdürülebilir malzemelerle üretmeye odaklanan “Be Planet” hedeflerinin bir örneğidir.

Global Sürdürülebilir İş ve Etki Kıdemli Başkan Yardımcısı Esther Speck, “Ortağımız Geno ile neredeyse iki yıldır bitki bazlı naylon üzerinde çalışıyoruz ve bu çığır açan malzemeyi, misafirlerimizin kendilerini en iyi şekilde hissetmelerine yardımcı olacak ürünler yaratma felsefemizle entegre etmenin yollarını test ediyoruz.” diyor. “İlk bitki bazlı naylon ürünlerimizin lansmanı, lululemon’un çevresel taahhütlerinin takipçisi olduğunun ve net sıfıra doğru yolculuğumuzda bizi bekleyenlerin bir göstergesidir.”

2021’de lululemon, geleneksel kumaşlara ve kimyasallara karşı bitki bazlı ve yenilenebilir alternatiflere öncülük eden bir malzeme yenilikçisi olan Geno’ya ilk sermaye yatırımını yaptı. Şimdi, lululemon’un bitki bazlı naylonu, performans giyimi endüstrisindeki önemli bir malzemeye daha düşük etkili bir alternatif yaratarak, onlarca yıllık petrol bazlı naylon üretim yöntemini yeniden tasarlıyor.

Geno CEO’su ve kurucusu Christophe Schilling, “Bugün büyük bir başarının habercisi: Biyoteknoloji, bitki şekerlerini naylon yapmak için kullanılan kimyasal yapı taşlarına başarıyla fermente etti ve yenilenebilir, bitki bazlı bir naylonu hayata geçirdi.” diyor. ” Geno, Lululemon ile birlikte bitki bazlı naylon için yeni bir sayfa açıyor. Böylece sürdürülebilir malzemeye geçişi hızlandırıyoruz. Bu ortaklığın 22 milyar dolarlık naylon pazarını bozmasından gurur duyuyoruz. lululemon ile sürdürülebilir malzemeye geçişi büyük ölçekte hızlandıracağız. Bu sadece bir başlangıç.”

BESTSELLER, Inditex, Reformation; Kintra Fibers’in biyobazlı polyesterinin prototipini oluşturdu

Geleneksel olarak fosil bazlı kumaşların (bu durumda polyester) bitki bazlı alternatiflerinden bahsetmişken, BESTSELLER, Inditex ve Reformation, daha sürdürülebilir malzemeler ve süreçleri keşfetmek için ortak bir hedefle Kintra Fibers’in ürün serilerindeki malzemelerinin prototipini oluşturmak üzere bir konsorsiyum olarak bir araya geldi.

Moda ve hazır giyim endüstrisi için yüksek performanslı, %100 biyo-bazlı ve kompostlanabilir sentetik iplikler üreten bir malzeme bilimi şirketi olan Kintra Fibers, Aralık ayında 8 milyon $’lık başarılı bir A Serisi finansman turu ile reçine ve iplik üretim kapasitelerini Pangaia’nın da dahil olduğu marka ortaklarının hacim talepleri doğrultusunda ölçeklendirecek şekilde konumlandırıldı. Kintra’nın elyafları, şu anda fosil yakıtlar yerine mısırdan elde edilen, polibütilen süksinat (PBS) adı verilen, biyolojik olarak parçalanabilen ve kompostlanabilir bir polyester formudur. Finansman, BESTSELLER Invest FWD, Fashion for Good, New York Ventures, TRE Ventures, Tech Council Ventures, FAB Ventures ve bir grup moda endüstrisi melek yatırımcısının katılımıyla H&M Group tarafından yönetildi.

Kintra’nın malzemesi, geleneksel polyesterle karşılaştırıldığında etkileyici bir güç ve dayanıklılık gösterirken aynı zamanda çok daha yumuşaktır. Ek olarak, malzeme doğal bir esneme kalitesine sahiptir ve iplik testi sonuçları %10-15’lik bir esneme geri kazanımı göstererek rahat bir esneme sağlar. Ekip, ipek benzeri saten dokumalar, teknik dış giyim dokumaları ve hava jetli tekstüre ve çekilmiş tekstüre işlemleri kullanılarak üretilen örmeler dahil olmak üzere çeşitli kumaş yapılarında bu özellikleri test etti.

COO ve kurucu ortak Alissa Baier-Lentz, “Kintra’nın çözümü hem doğayla hem de mevcut endüstriyel süreçlerle uyumludur.” diyor. “Kintra, biyo-bazlı girdiler kullanarak ve en başından biyolojik olarak parçalanabilen bir malzeme tasarlayarak, üretimden kullanıma ve kullanım ömrünün sonuna kadar her aşamada geleneksel polyesterin neden olduğu çevresel etkiyi ele alıyor ve gerçekten döngüsel bir moda endüstrisi için kapsamlı bir çözüm sunuyor.”

Mukavemet, yumuşaklık ve rahat esneme kombinasyonu sayesinde giysinin dayanıklılığından ve uzun ömürlülüğünden ödün vermeden ultra yumuşak bir doku ve zarif dökümlü bir malzeme ortaya çıkıyor. Genellikle yumuşak, güçlü ve rahat esneyen malzeme elde etmek için geleneksel polyesterin pamuk ve elastan ile karıştırılmasını gerektiği için bu çeşitli özelliklerin bir araya gelmesi   çevresel faydalara sahiptir. Kintra’nın tek malzemeli yapısı tüm bu performans avantajlarını sağlarken aynı zamanda geri dönüşümü kolaylaştırıyor.

BESTSELLER İnovasyon Müdürü Camilla Skjønning Jørgensen, “Geleneksel polyesterin önemli çevresel etkisi ve sentetik elyaf pazarının beklenen büyümesi göz önüne alındığında, endüstrinin değişmesi için apaçık bir ihtiyaç var.” diyor ve ekliyor: “Kintra Fibers, Invest FWD stratejimize uyuyor. Uzun vadeli uygulanabilirlik için sürekli olarak alternatif elyafları araştırıyoruz ve Kintra Fibers’in gelecek vaat eden çözümünü ölçeklendirmesine yardımcı olmak için harekete geçen markalar arasında yer almaktan heyecan duyuyoruz.”

Kintra Fibers, hammaddelerini ve reçine üretim süreçlerini geleneksel polyesterle karşılaştırarak çevresel etkisini yansıtıyor. Şirket, reçine üretiminin sera gazı emisyonlarında %95, su kullanımında %30 ve enerji tüketiminde %20 azalma ile sonuçlanabileceğini tahmin ediyor. Ön analizde üretim tedarik zincirinde daha az Kapsam 3 emisyonuna yol açabilecek iplik eğirme, boyama veya apreye yer verilmediği için tam bir yaşam döngüsü değerlendirmesi tamamlandığında daha da fazla enerji tasarrufu sağlanacağını öngörülüyor.

Reformation Sürdürülebilirlik Başkanı ve Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kathleen Talbot, “Kintra’nın malzemelerinin prototipini oluşturan ilk markalar konsorsiyumunun bir parçası olarak Kintra Fibers ve Fashion for Good ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz.” diyor. “Fosil yakıt bazlı sentetiklere olan bağımlılığımızı azaltmaya yardımcı olan bu gibi yenilikler, Reformation’daki sürdürülebilirlik çabalarımız, özellikle de 2025 yılına kadar İklim Pozitif olma hedefimiz için çok önemlidir. Kintra gibi modanın geleceğini güçlendirme potansiyeline sahip yeni nesil çözümlerin ölçeklendirilmesinde aktif rol almak endüstri olarak bize düşüyor.”

H&M MOVE kapsül koleksiyonunda LanzaTech’in CarbonSmart™ polyesterini kullandı

H&M Move, yakalanan karbon emisyonlarından yapılan malzemeleri ürünlerine entegre etmek için karbon yakalama ve dönüştürme lideri LanzaTech ile ortaklık kurmak için lululemon ve On’a katılıyor.

H&M Move, LanzaTech’in CarbonSmart™ polyesterinden üretilen üç giysiyi piyasaya sürdü ve bunları, nemi ciltten emen ve “Movers”ı hareket ederken rahat ve kuru tutan ticari markalı bir malzeme olan kendi DryMove™ teknolojisiyle donattı.

“LanzaTech ile iş birliği içinde, müşterilerimize karbon emisyonları kullanımıyla çığır açan bir malzeme olan CarbonSmart™ polyesterden yapılmış bir kapsül koleksiyonu sunmaktan heyecan duyuyoruz. H&M Move Genel Müdürü Simon Brown, “Bu ortaklık, H&M Move’un yenilikçi malzemeleri keşfetmesini ve gelecekte daha sürdürülebilir spor giyim yaratılmasına yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapmasını sağlıyor.” dedi.

LanzaTech, üç basit adım kullanarak çelik fabrikalarından karbon emisyonlarını yakalıyor, biyoreaktörlerde hapsediyor ve geleneksel polyesterle aynı yapı taşlarına dönüştürüyor. Aynı anda iklimi değiştiren gazları hapsediyor ve yeni ürünler yapmak için bakir fosil kaynaklarına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

LanzaTech CEO’su Jennifer Holmgren, “Bugün tekstil endüstrisindeki yenilikler daha iyi bir dünya için sürdürülebilirliğe odaklanıyor.” diyor. “Nasıl yaptığımızı ve kıyafetlerimizi nasıl deneyimlediğimizi yeniden düşünmenin yollarını yansıtan bu yenilikle H&M Move ile ortak olmaktan gurur duyuyoruz.”

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.