Logitech Döngüsellik Hedeflerinde İlerleyebilmek için iFixit ile Ortak Oldu 

Kolayca tamir edilebilirliğin sağlanması, e-atığın azaltılmasına ve Logitech cihazlarının, bileşenlerinin ve malzemelerinin ömrünün uzatılmasına yardımcı olacaktır.

Logitech International, yedek parça satan ve tüketici elektroniği cihazları için araç takımları ve onarım kılavuzları sağlayan küresel bir onarım topluluğu olan iFixit ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Logitech, yedek parçaların bulunabilirliğini kolaylaştırmak, belirli ürünlerde garanti dışı onarımı desteklemek ve bu onarımlarla ilgili kılavuzlar geliştirmek için iFixit ile birlikte çalışıyor.

Logitech COO’su Prakash Arunkundrum, “Tüketiciler genellikle ürünlerini onarmanın ve ömrünü uzatmanın yollarını bulmakta zorlanıyor.” dedi. “Daha döngüsel bir ekonomiye geçişte aktif rol oynamak isteyen markalar ve daha geniş değer zincirleri tarafından daha çok şey yapılabilir. Daha iyi tasarımlar geliştirmek ve tüketicilerin ürünlerimizin ömrünü uzatmak için kendi kendine onarım seçeneğine sahip olmasını kolaylaştırmak amacıyla iFixit ile iş birliği yapabileceğimiz için heyecanlıyım.”

Global E-Waste Monitor 2020 Raporuna göre, küresel elektronik ve elektrikli atığın (e-atık) 2030 yılına kadar 75 milyon tonun üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Küresel e-atık miktarını azaltmak için tasarım ve tamir edilebilirliğin el ele gitmesi gerekecek. Daha yüksek tüketim oranları, kısa yaşam döngüleri ve az sayıda onarım seçeneği ile büyüyen e-atık sorunu körükleniyor. Logitech, cihazlarının kullanım ömrünü uzatmak için onarım yeteneklerini geliştirerek Sürdürülebilirlik için Tasarım (DfS) ilkelerini ve daha döngüsel iş modelleri uygulayarak bu zorluğun üstesinden gelmek için çalışıyor. Logitech’in ürün geliştirme süreci için vazgeçilmez olan DfS, onarılabilirlik, yenileme ve geri dönüşümle ilgili olanlar da dahil olmak üzere tasarım kararlarında önemli bir rol oynuyor.

iFixit Sürdürülebilirlik Direktörü Elizabeth Chamberlain, “Yedek parçaları temin etmek ve daha fazla onarılabilir cihaz tasarlamak, üreticilerin ürünlerini sürdürülebilir kılmak için yapabilecekleri en iyi şeylerdir.” dedi. “İnsanların eşyalarını tamir etmelerini kolaylaştıran tasarımlar geliştirmek için Logitech ile birlikte çalışıyoruz. Bununla birlikte dünyanın dört bir yanındaki insanlara Logitech onarım parçalarını ulaştırmaya yardımcı olma fırsatı bizi heyecanlandırıyor. Gelecek nesle sağlıklı bir gezegen bırakmak için, eşyalarımızı mümkün olduğu kadar uzun süre çalışır durumda tutmamız, hammadde talebimizi ve ürettiğimiz e-atık miktarını azaltmamız gerekiyor. Logitech’in bu hedeflere ulaşmak için çalıştığını görmek harika ve biz de yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaktan son derece mutluyuz.”

iFixit Logitech Repair Hub, şirketin lansman ürünleri olan Logitech’in MX Master ve MX Anywhere fare modelleri için orijinal yedek parça ve pil kaynağı olacak. Parçalar, bağımsız olarak veya yedek parça, aletler ve hassas uç seti gibi bir onarımı tamamlamak için gereken her şeyi içeren Tamir Kitleri halinde sunulacaktır. Bu cihazlar için orijinal Logitech yedek parçaları, bu yaz ABD’de satışa sunulacak.

Logitech, takas ve yenileme programları ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanma gibi, sürdürülebilirlik için tasarlayarak ve israfı azaltan ve ömrü uzatan döngüsel modeller geliştirerek yenilik yapmanın yollarını uyguluyor ve yatırım yapıyor. Logitech son zamanlarda iklim eylemi stratejisini de hızlandırdı ve yarattığından daha fazla karbon yakalayarak 2030’a kadar net sıfır iklim ve ötesinde iklim pozitif olma yolunda doğrudan bir yola girdi. Aynı zamanda ürün ambalajı üzerinde ve tüm portföyünde çevrimiçi olarak ayrıntılı karbon etkisi etiketlemesi sağlayan ilk tüketici elektroniği şirketidir.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.