Dünyanın Dört Bir Yanından Ev Tadilatı Satıcıları Kapsam 3 Emisyonlarını Ele Almak İçin Bir Araya Geldi 

EDRA/GHIN Kapsam 3 görev gücü, tedarik zinciri boyunca karbon verilerinin nasıl ele alındığına dair tutarlı metodolojiler üzerinde anlaşacak ve Kapsam 3’ü azaltma konusunda hem raporlama hem de endüstrinin ilerlemesini hızlandırma konusunda en iyi uygulamaları paylaşacak. 

Bu hafta Berlin’de düzenlenen 9. Küresel Kendin Yap Zirvesi’nde, ev tadilatı perakendecilerinin küresel ticari organları olan EDRA/GHIN, perakendecilerin tedarik zincirlerinden ve ürünlerinin tüketiciler tarafından kullanılmasından kaynaklanan Kapsam 3 sera gazı emisyonlarını azaltmak için sektörün işbirliğine dayalı bir görev gücü başlattı. Bu gücün kurucu üyeleri; Adeo (Avrupa, Güney Amerika, Güney Afrika) Bunnings (Avustralya ve Yeni Zelanda); Cainz (Japonya); Home Depot (Kuzey Amerika); Hornbach (Avrupa); Kesko (İskandinavya); Kingfisher plc (Birleşik Krallık ve Avrupa); OBI (Avrupa) ve Sodimac (Güney Amerika).

“İklim değişikliği, hiçbirimizin göz ardı etmeyi göze alamayacağı kadar büyük bir tehdit. EDRA/GHIN Genel Sekreteri John Herbert, ev tadilatı yapan perakendeciler için bu, işlerini geliştirirken gezegenimizin temel çevre sorunlarından birini ele almak için bir araya gelmenin yollarını bulmalarına yardımcı olabileceğimiz olumlu bir hareket” dedi. “78 ülkedeki 224 perakende şirketi ile EDRA/GHIN’i benzersiz kılan şey, ev geliştirme dünyasının bu kadar büyük bölümünü bu ortak tehdit etrafında birleştirmek için gerçekten bir araya getirebilmemizdir. Perakendecilerin hangi önlemleri aldığına ilişkin forumlar düzenlerken, bunu 9. Küresel Kendin Yap Zirvesi’nde yüzlerce perakendecinin ve tedarikçilerinin önünde duyurmak, bu yeni girişimi başlatmanın harika bir yolu.” 

Pek çok perakendeci için Kapsam 3 emisyonları karbon emisyonlarının büyük kısmını oluşturur; ev geliştirme perakendecileri söz konusu olduğunda ise bu oran yüzde 90’dan fazladır. Etkilerinin ölçeği göz önüne alındığında, en önemlileri bunlardır ancak aynı zamanda perakendecilerin doğrudan operasyonel kontrolünün dışında kaldıkları için ele alınması oldukça zordur.

Şirketlerin Kapsam 3 karbon ayak izlerini ölçmek ve raporlamak için kullanılan bir dizi farklı yaklaşım ve yöntem var. Bu çeşitlilik, değer zincirleri genelinde emisyonlarını düşürmeye çalışan perakendeciler için kafa karışıklığına ve verimsizliğe neden olup, tedarikçileri üzerinde  de ek bir yük oluşturuyor. 

EDRA/GHIN Kapsam 3 görev gücü, tedarik zinciri boyunca karbon verilerinin nasıl ele alacağı konusunda daha tutarlı metodolojiler üzerinde anlaşmaya varıp, hem raporlamada hem de endüstrinin Kapsam 3 emisyonlarını azaltmadaki ilerlemesini hızlandırmada en iyi uygulamaları paylaşarak bu zorluğun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Bu süreçten öğrenilenler ayrıca tüm EDRA/GHIN üyelerinin yararlanması için daha geniş bir öğrenme grubuyla da paylaşılacak.

Kapsam 3 tüm tedarik zincirini kapsamakta, bu nedenle EDRA/GHIN Üyeleri, inovasyonu nasıl teşvik edebileceklerini, daha döngüsel ve karbon açısından verimli bir ekonomiye doğru nasıl geçebileceklerini görmek için tedarikçileriyle rekabet öncesi bir temelde görüşecekler.

EDRA/GHIN Başkanı ve Kingfisher Grup CEO’su Thierry Garnier’a göre; “Perakendeciler olarak, ürünlerimizin nasıl üretildiği ve kullanıldığıyla ilgili emisyonları azaltmak bizim için en büyük zorluk; ama aynı zamanda bir fırsat.”, ““Sattığımız ürünlerin çoğu, müşterilerin kaynakları daha verimli kullanan, daha az enerji ve su kullanan daha iyi evler yaratmalarına yardımcı oluyor. Bazı EDRA/GHIN üyeleri kendi işlerinde Kapsam 3 etkilerini ölçmek ve ele almak için çalışırken, bu, pek çok ortak zorluğu olan oldukça karmaşık bir alan. Bir araya gelerek emisyonlarımızı düşürmenin daha tutarlı ve daha basit yollarını bulabileceğimizi umuyoruz. Dünyanın dört bir yanından ev tadilatı perakendecilerini bu yeni görev gücünde bize katılmaya davet ediyorum.”

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.