Allbirds Dünyanın İlk Sıfır Karbonlu Ayakkabısını Çıkardı

Bir dizi karbon negatif malzemeden üretilen M0.0NSHOT, ayakkabı endüstrisi için dev bir adım olabilir. Allbirds, ayakkabıyı üretmek için kullanılan araç setini açık kaynak olarak sunuyor ve diğer üreticileri de kendi izinden gitmeye davet ediyor.

Allbirds, dünyanın ilk net sıfır karbon ayakkabısı olan M0.0NSHOT’ı yarattı. Dönüm noktası niteliğindeki sıfır karbon ayak izi (0,0 kg CO₂e, endüstri ortalaması ise 14 kg CO₂e) Allbirds’ün karbon ofsetleme olmadan ürün yapma şeklini tamamen yeniden tasarlamasının ardından elde edildi.

Bu, bir ayakkabı için küçük bir ayak izidir; ancak ayakkabı endüstrisi için dev bir adım anlamına gelebilir. Bu nedenle, 2021’de Karbon Ayak İzi Hesaplayıcı ile yaptığı gibi Allbirds, M0.0NSHOT’ın ayak izini ortadan kaldırmasını sağlayan araç setini açık kaynak olarak kullanıyor ve diğer üreticileri de kendi izinden gitmeye davet ediyor. 

Allbirds’ün kurucu ortağı ve eş CEO’su Tim Brown, “Ticari olarak uygulanabilir ve ölçeklenebilir net sıfır karbonlu bir ayakkabı yaratmak, geriye dönük tüm çalışma kataloğumuzun doruk noktasıdır.” diyor. “M0.0NSHOT, iklim krizi için sihirli değnek değil, sürdürülebilirliği ciddiye aldığımızda ve karbon azaltımına odaklandığımızda inanılmaz atılımlar yapabileceğimizin bir kanıtı.”

M0.0NSHOT, yıllarca süren çalışmaların ve Allbirds’ün kuruluşundan bu yana iş modellerinde ve ürünlerinde sistematik olarak karbonu azaltmaya odaklanmasının doruk noktasıdır. Allbirds 2018 yılında, M0.0NSHOT’ta kullanılan yeni köpüğün temelini oluşturan, ilk karbon negatif malzemesi olan şeker kamışı bazlı SweetFoam®’u yarattı. Ardından, 2020’de ürünleri karbon ayak izi ile etiketleyen ilk moda markası oldu. Bir yıl sonra marka, o zamanlar dünyanın en düşük karbonlu ayakkabısı olan Adizero x Allbirds için adidas ile işbirliğini duyurdu.

Bu projeden sonra, net sıfır karbonlu bir ayakkabıyı hedeflemek sonraki doğal adım oldu. İşlevler arası bir inovasyon ekibi olan Allbirds Futures Ekibi, 2022’de bu zorluğun üstesinden geldi ve markanın tüm öğrendiklerini M0.0NSHOT’ı tasarlamada kullandı.

M0.0NSHOT’ı oluşturan parçalar:

Karbon negatif, yenileyici merinos yününden yapılan saya: Yeni Zelanda’daki Lake Hawea Station’da yetiştirildi.

Karbon negatif, şeker kamışı bazlı köpük orta taban: Çoğu endüstri köpüğü esas olarak sentetik olsa da, Allbirds’ün yeni geliştirdiği SuperLight Foam yüzde 80 biyo içeriğe sahiptir.

Karbon-negatif biyo plastik bağcık halkaları: Allbirds koyunların ve ineklerin geğirdiğinde saldıkları sera gazı olan metanı, diğer plastikler gibi kalıplanabilen ve karbon ayak izi olmayan bir polimer biçimine dönüştürmek için mikroorganizmaları kullanan yeni bir süreci uygulamak için Mango Materials ile iş birliği yaptı.

Allbirds’ün şimdiye kadar sahip olduğu en karbon verimli ambalaj: Taşımak için gereken alan ve ağırlığı azaltılmış — şeker kamışından türetilen, karbon negatif Yeşil PE ile yapılmıştır.

Karbona duyarlı ulaşım: Biyoyakıtla çalışan okyanus nakliyesi ve limandan depoya elektrikli kamyon taşımacılığı ile düşünülmüş bir ulaşım planı.

“Bunun net sıfıra giden yolda devrim yaratacağına ve tüm endüstri için itici bir güç olacağına inanıyoruz. Allbirds Sürdürülebilirlik Başkanı Hana Kajimura, “Karbon tutmanın en ince noktalarını tartışarak onlarca yıl harcayabiliriz ya da bugün sağduyulu bir yaklaşımla yenilik yapabiliriz” diyor. “Önemli olan mükemmellik değil, ilerleme. Bilim insanları bize neyin mümkün olduğunu gösterdi, şimdi moda endüstrisinin M0.0NSHOT’tan açık kaynaklı öğrendiklerini ileriye taşıma zamanı.”

Lake Hawea Station ve The New Zealand Merino Company ortaklığında Allbirds, bir ürünün karbon ayak izini ölçmek için hem karbonu yakalayan hem de yayan malzemeleri ve süreçleri hesaba katan yeni bir yönteme öncülük ediyor. Başka bir deyişle, ayakkabının tasarımındaki bazı unsurlar kaçınılmaz olarak karbon yayarken, diğerleri onu yakalayarak nihai ürünü net sıfıra getiriyor.

“Lake Hawea Station’daki ilk günden itibaren çiftçiliğin acil durum iklim çözümünün bir parçası olabileceğini göstermeye mecburduk. Yerel ağaçlandırma projelerimiz ve dikimlerimizle, yaydığımızın neredeyse iki katını tutuyoruz. Emisyonları bilinçli olarak azaltıyoruz,” diyor Lake Hawea Station Koruma Müdürü Finn Ross. “Lake Hawea Station, biyolojik çeşitliliğimizi geliştirmeye önemli ölçüde yatırım yaparak, yenileyici tarım yapmaya derinden bağlı ve yeni hayvan refahı programları ile hidro ve güneş altyapısı başlattı. Tedarik zincirinin diğer ucunda yer alan, yenilenebilir felsefemizi ve iklim eylemiyle ilgili değerlerimizi paylaşan bir markayla çalışmak harika.”

Karbon tutucu malzemelere ek olarak M0.0NSHOT, en güçlü ve iklimi değiştiren sera gazı olan metandan yapılan Mango Materials’ın sağladığı biyo plastik halkalara da sahip. CEO Molly Morse, “Mango Materials, yeni teknolojimizin Allbirds’ün dünyanın ilk sıfır karbonlu ayakkabısını üretmesine katkıda bulunabilmesinden heyecan duyuyor.” dedi. Karbon emisyonlarından yapılan ilk ayakkabı olan On’un yanı sıra yakında Cloudprime koşu ayakkabısı da çıkacak. M0.0NSHOT, Allbirds’ün ayakkabıyı Kopenhag’daki Küresel Moda Zirvesi’nde ilk kez tanıtacağı Haziran ayında piyasaya sürülecek; 2024 ilkbaharında satın alınabilecek.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.