Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Sektörünün İlk Entegre Raporu Yayınlandı

Geri Dönüşüm sektöründe birçok ilke imza atan Akademi Çevre, değer yaratma modelini entegre biçimde anlattığı, sektörünün ilk Entegre Raporunu yayınladı. 

Sürdürülebilirliği tüm iş süreçlerinin odağına alan ve “Kaynak kullanımını azaltarak, sürdürülebilir yaşamı mümkün kılacak süreçler tasarlamak” vizyonuyla süreçlerini yürüten Akademi Çevre; yetkin insan kaynağı, paydaşlarıyla kurduğu yakın ilişkiler ve iş birlikleri, paydaşlar nezdinde yarattığı itibar ve marka değeri, çözüm ürettiği döngüsel ekonomi iş modeli ile çevre dostu ürün ve hizmetler sunarak çok yönlü değer yaratıyor. Paydaşları için uçtan uca sürdürülebilirlik çözümleri sunan Akademi Çevre, “İşin Ucunda Gelecek Var” söylemi ile sürdürülebilirlik çalışmalarını nasıl bir motivasyonla yürüttüklerinin de altını çiziyor. 

1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 dönemini kapsayan Akademi Çevre 2020 Entegre Raporu ile ekonomik, çevresel ve sosyal alanlardaki performanslarını şeffaf ve entegre bir şekilde sunan Akademi Çevre, bu rapor ile faaliyetlerinin güncel çıktılarını, geleceğe dair planlarını ve hedeflerini, Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) tarafından önerilen sermaye sınıflaması kapsamında, entegre bir bakış açısı ile ele alarak, paydaşlarına raporluyor. 

Akademi Çevre YK Başkanı Uğur IŞIK; “Sürdürülebilir kalkınmaya ve döngüsel ekonomiye sunduğu katkı nedeniyle Atık Yönetimi günümüz iş yapış modellerinin ve bireysel yaşamlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Akademi Çevre, çevreye olan sorumluluğunu gözeterek çözümler üretmeyi, iş hacmini büyütmeyi ve toplumsal değer yaratmayı sürdürülebilirlik hedefleri arasına almıştır. Kuruluş amacımız olan Atık Yönetimi, Geri Dönüşüm faaliyetlerimiz sebebi ile Sürdürülebilirlik hedeflerinin kalbinde yer alıyoruz. Kurulduğumuz yıldan bugüne kadar süreçlerimizi ve yarattığımız değeri her geçen gün nasıl iyileştirebileceğimizi sorguluyor ve kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Verdiğimiz hizmetlerle paydaşlarımızın değer yaratma süreçlerine destek oluyor ve sektörümüzde öncü olmaya devam ediyoruz. Bu hedefler ile sürdürülebilirlik yaklaşımımızı, değer yaratma modelimizi ve şirketimizin sermaye ögelerini uluslararası standartları esas alarak anlattığımız Entegre Raporumuz aracılığıyla siz değerli paydaşlarımıza sunmaktan mutluluk duyuyorum. 

Akademi Çevre CEO’su Ufuk IŞIK; “İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin giderek arttığı ve aksiyon alınması gereken bir kriz haline geldiği dünyamızda sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir büyüme işletmelerin ve bireylerin öncelikli konuları arasına girmiştir. Geçtiğimiz yıllarda önemi yeteri kadar anlaşılamayan Atık Yönetimi ve döngüsel ekonomi konularına yönelik farkındalık günümüzde küresel olarak yaşanan değişim rüzgarıyla oldukça artmıştır. Bu farkındalığa uzun yıllardır sahip bir şirket olarak Atık Yönetimi konusunda oluşan hizmet ve danışmanlık ihtiyacına sektördeki öncü konumumuz ve geliştirdiğimiz çözümler ile yanıt vermekteyiz. Daha az kaynak kullanarak sürdürülebilir yaşamı mümkün kılacak süreçler tasarlama vizyonumuz ile giriştiğimiz sürdürülebilir iş yapış modelimizde iklim değişikliğinde payı olan sanayi kuruluşlarının çevresel etkilerinin azaltılmasına katkı sağlıyoruz. Şirketimizin operasyonları kapsamında her sene karbon ayak izimizi ölçüyor ve raporluyoruz. Zorlu bir dönemde, pandemide de ülkemiz ve çevremiz için sürdürülebilir çözümler yaratmaya devam ettik, önümüzdeki dönemde de bu bakış açısıyla ortaya koyduğumuz değerleri devam ettireceğiz. Bu çabanın bir ürünü olan ilk Entegre Raporumuzu siz değerli paydaşlarımızın beğenisine sunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu vesileyle bize güven duyan müşterilerimize, tedarikçilerimize ve değerli desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen çalışanlarımız başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. 

YARATILAN DEĞERLER 

 • 4 farklı lokasyonda bulunan Atık İşleme Tesisi 
 • Toplamda 125.629 ton kapasiteye sahip olan Atık İşleme Tesisi 
 • Geri Dönüşüm faaliyetleriyle 2019 ve 2020 yıllarında sağlanan 42,8 kton CO2e emisyon azaltımı 
 • Yürütülen 5 adet Ar-Ge projesi  
 • Yayınlanan 23 adet makale  
 • Gerçekleştirilmiş 15+ KSS projesi 
 • KSS projeleri için 1 milyon TL’den fazla harcama  
 • KSS projeleriyle ulaşılan 14.700+ kişi 
 • Tesis ziyareti için kabul edilen 500+ üniversite öğrencisi 
 • 27 farklı STK, üniversite, meslek odası, kamu kuruluşu ile yapılan 42 adet iş birliği 
 • Katılım sağlanan ve desteklenen 21 sektörel organizasyon 

Rapora buradan ulaşabilirsiniz. 

Akademi Çevre Hakkında 

Akademi Invest Holding iştirak şirketlerinden biri olan Akademi Çevre Entegre Atık Yönetimi Endüstri A.Ş., sahip olduğu lisanslar kapsamında kurumsal müşterilerine Entegre Atık Yönetimi hizmeti sunar ve “Kaynak kullanımını azaltarak, sürdürülebilir yaşamı mümkün kılacak süreçler tasarlamak” vizyonuyla tüm süreçlerini yönetir. Çevre Danışmanlığından, Çevre Laboratuvar hizmetlerine, lisanslı araç filosuyla gerçekleştirilen Lojistik Operasyonlardan, Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım faaliyetlerine kadar müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda tamamen müşteriye özel tasarlanmış süreçlerle onlara uçtan uca hizmetler bütünü sunar. Akademi Çevre hakkında daha fazla bilgiye www.akademicevre.com adresinden ve kurumsal sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir. 

Akademi Çevre Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için çalışıyor? Öğrenmek için tıklayın!

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.