Yıldız Holding, Aytaç Gıda ve Astronergy İş Birliğiyle Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor

Yıldız Holding, Aytaç Gıda; Astronergy iş birliğiyle Çankırı Çerkeş’teki fabrikasında kurulacak 6 MWp arazi tipinde Güneş Enerjisi Santrali projesi için anlaşma sağladı. 2050 yılında tüm değer zincirinde net sıfır karbon emisyonu hedefi doğrultusunda fabrikanın elektrik ihtiyacının tamamının yenilenebilir kaynaklardan sağlanması amaçlanıyor. 

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Mehmet Tütüncü, “Bu Dünya Bizim” yaklaşımıyla yeşil dönüşüm yolculuğumuza hız verdik. Tüm ekosistemimizle birlikte dönüşmek hedefiyle Yıldız Holding’de taahhütlerimizi somut aksiyonlarımızla destekliyoruz. Bugüne kadar hayata geçirdiği başarılı enerji verimliliği uygulamalarına bir yenisini daha ekleyen Aytaç Gıda, söz konusu Güneş Enerjisi Santrali yatırımıyla ‘’Net sıfır karbon” hedefine bir adım daha yaklaşarak tükettiği elektrikten daha fazlasını üretebilecek” dedi.

30 yıl önce Çankırı Çerkeş’te Avrupa’nın en büyük entegre et tesisi olarak kurulan ve 2013 yılında Yıldız Holding bünyesine katıldıktan sonra zengin ürün yelpazesiyle geniş bir tüketici kitlesine hitap eden Aytaç Gıda, yeni Güneş Enerjisi Santrali yatırımıyla elektrik tüketiminin daha fazlasını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak. Yıldız Holding’in “Bu Dünya Bizim” yaklaşımıyla yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında, enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımına yönelik çalışmalar yürüten Aytaç Gıda; Chint Group iştiraki Astronergy iş birliğiyle Çankırı Çerkeş’teki fabrikasında kurulacak 6 MWp arazi tipinde Güneş Enerjisi Santrali projesi için anlaşma sağladı. Yıldız Holding’in Çamlıca’daki kampüsünde düzenlenen imza Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Mehmet Tütüncü, Aytaç Gıda Murahhas Azası ve Genel Müdürü Erhan Çetin, Chint Group Yönetim Kurulu Başkanı Cunhui Nan, Uluslararası Yatırım Direktörü Sean Xu ve Chint-Astronergy Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment Kaya da yer aldı.

İmza töreninde konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Mehmet Tütüncü, Yap- İşlet iş modeliyle hayata geçirilecek olan Güneş Enerjisi Santrali projesinin yaklaşık 9 ayda bitirilmesinin planlandığını açıkladı. Mehmet Tütüncü, “2050 yılında tüm değer zincirimizde net sıfır karbon emisyonu hedefimiz doğrultusunda karbonsuzlaşma yolculuğumuza devam ediyoruz. Tüm ekosistemimizle birlikte dönüşmek hedefiyle Yıldız Holding’de taahhütlerimizi somut aksiyonlarımızla destekliyoruz. Yıldız Holding’in yenilenebilir enerji konusundaki yatırımları diğer tüm şirketlerimizde de hız kesmeden devam edecek” dedi. 

Aytaç Gıda Murahhas Azası ve Genel Müdürü Erhan Çetin: Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefimize doğru ilerliyoruz

“Zengin ürün yelpazemizle ürünlerimizi geniş bir tüketici kitlesiyle buluştururken sorumlu üretime çok önem veriyoruz. Yenilenebilir enerjiyi kullanarak tüm elektrik ihtiyacını kendi karşılayan şirket olma hedefimiz doğrultusunda da bu yatırımı çok değerli buluyorum. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefimizle enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımına yönelik çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz.”

Astronergy Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment Kaya: Hayata geçirdiğimiz güneş enerjisi projeleri ile ülkemizin yenilenebilir enerji altyapısına katkı sağlamak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz

“Türkiye pazarında faaliyet gösteren global bir enerji şirketi olarak 140 ülkede yaklaşık 40.000’in üzerinde çalışanımızla, yenilenebilir enerji kullanmak isteyen müşterilerimize her daim yenilikçi çözümler sunuyoruz. Bugün proje kapsamında, tüm testlerden başarıyla geçerek kalitesini tüm dünyaya kanıtlayan kendi üretimimiz olan güneş panelleri kullanılacaktır. Bu kapsamda gıda sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Aytaç Gıda yaklaşık 9 ay sonra enerji ihtiyacını Astronergy güvencesiyle yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak hem karbon emisyonunu hem de enerji maliyetlerini azaltmış olacak. Astronergy ve Aytaç Gıda arasında yapılan anlaşmanın ülkemize ve her iki şirkete de hayırlı olmasını dileriz.”

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.