Sürdürülebilirlik Hikayenizle Güven Oluşturun 

Sürdürülebilirlik anlatılarını aktarırken şeffaflık ve liderlik açısından 1.000 şirketi sıraladık. İşte küresel şirketlerin ÇSY çabalarını nasıl başarılı bir şekilde ilettiklerine dair 4 fikir. 

NYU Stern Sürdürülebilir İşletme Merkezi’nin yeni araştırması, ABD’li tüketicilerin sürdürülebilirliği uygulayan işletmeleri ödüllendireceğini ortaya çıkardı; ancak Bentley/Gallup tarafından yapılan bir anket, markaların sürdürülebilirlik taahhütlerini yerine getirme konusunda yetersiz kalması nedeniyle yaygın bir güvensizliğin ortaya çıktığını gösteriyor. 

ABD’li tüketicilerin sürdürülebilir markaları ödüllendireceği ancak markaların öncelikle onların güvenini kazanması gerektiği anlamına geliyor. Bunu yapabilmek için işletmelerin daha iyi bir taktik kitabına ihtiyacı var. 

Sürdürülebilirlik moda bir kelime değil; gezegenin geleceğiyle iç içe geçmiş hayati bir konu ve ABD’li tüketiciler sürdürülebilir işletmelerden satın almaya, onlar için çalışmaya ve yatırım yapmaya istekli. Şu ana kadar ABD’deki genç yetişkinlerin çoğu, dünya üzerinde daha olumlu etkisi olan bir kuruluşta çalışmak için işlerini değiştireceklerini söylüyor. Ancak çok uzun zamandır işletmeler kendi sürdürülebilirlik taahhütlerini bildirirken sadece “yapılacaklar listesine bir artı koyma”  zihniyetini benimsedi. Güven oluşturmak için şirketlerin uçtan uca daha titiz ve düşünceli bir yaklaşımı benimsemesi gerekiyor. 

Sürdürülebilirlik 100 Connect.IQ Özel Raporunun bir parçası olarak IDX, 1.000 kurumsal web sitesini analiz etti ve şirketleri, sürdürülebilirlik anlatılarını aktarırken şeffaflık, liderlik ve bağlantısallıklarına göre sıraladı. En yüksek puana sahip 100 şirketi inceleyerek küresel şirketlerin ÇSY çabalarını nasıl başarılı bir şekilde ilettiklerine dair içgörüler derleyebildik ve şunları bulduk: 

Şeffaflık ve önemlilik esastır. 

Şeffaflık, yalnızca yıllık yapılan bir özet raporla değil, yıl boyunca anlamlı ve tutarlı bir şekilde iletişim kurmak anlamına gelir. İşletmenizin karşılaştığı en önemli sorunların ele alınmasını, bunlarla başa çıkma planlarınızı ve belirlenen hedeflere göre performansınızı içerir. 

Örneğin Landsec ve AT&T gibi şirketlerin sürdürülebilirlik stratejilerini ve önceliklendirme değerlendirmelerini etkili bir şekilde sergilediklerini gördük. Sürdürülebilirlik eylemlerini iş hedefleriyle uyumlu hale getirerek taahhütleri ve performansları hakkında net, anlaşılması kolay açıklamalar sunuyorlar.  

Üst düzey yöneticilerin katılımı çok önemlidir. 

Şirketinizin liderleri, hem kuruluş içinde hem de dışında sürdürülebilirlik girişimlerini desteklemelidir. Üst düzey yöneticilerinizin görüşlerinden yararlanarak sürdürülebilirlik anlatınıza güvenilirlik katabilirsiniz. 

Intel CEO’su Patrick P. Gelsinger ve SAP Sürdürülebilirlik Sorumlusu Daniel Schmid, video mesajları ve blog gönderileri aracılığıyla sürdürülebilirliğe olan bağlılıklarını aktif olarak destekleyen liderlerin güzel örnekleridir. Bu liderlerin kişisel anlatıları, şirketin vizyonunu aktarmaya yardımcı oluyor. 

İç ve dış paydaşlar arasında köprü kurmak çok önemlidir. 

Bağlantı, sürdürülebilirliği dahili operasyonlardan harici ortaklıklara kadar işinizin her yönüne entegre etmekle ilgilidir. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri birçok şirketin uyum sağladığı bir çerçeve sağlar; ancak bu hedefleri spesifik iş faaliyetlerinizle alakalı hale getirmek çok önemlidir. 

HSBC, Nestlé ve Vodafone gibi şirketler sürdürülebilirlik hedeflerini kapsamlı stratejileriyle birleştiriyor ve amaçlarının hem kurumsal hem de sürdürülebilirlik çabalarına rehberlik etmesini sağlıyor. Girişimlerinizi şirket içinde ve dışında açıkça ortaya koyarak, bütünsel sürdürülebilirliğe olan bağlılığınızı sergileyebilirsiniz. 

Sürdürülebilirlik öykünüzü yükseltmek bir öncelik olmalıdır. 

Web siteniz, sürdürülebilirlik anlatınızı paylaşmanız için ana üssünüzdür ancak sosyal medya, markanızın sürdürülebilirlik öyküsünü hedef kitlenize gerçek zamanlı olarak aktarmasına olanak tanır. Bayer, Microsoft ve Unilever gibi şirketler erişim alanlarını genişletmek, ÇSY sorunlarına yanıt vermek ve mesajlarını farklı küresel kitlelere uyarlamak için sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanıyor. 

Ancak şunları unutmayın: 

  • Tutarlı olun. Sürdürülebilirliği içerik akışınızın düzenli bir parçası haline getirin. 
  • Otantik olun. Sürdürülebilirliğe olan gerçek bağlılığınızı sergileyin. 
  • Görselleri kullanın. Görsel içerik izleyicilerin ilgisini daha etkili bir şekilde çeker. 
  • İlgili hashtag’leri kullanın. İçeriğinizin keşfedilme potansiyelini artırın. 
  • Sabırlı olun. Güven ve güvenilirlik oluşturmak zaman alır.  

Sürdürülebilirliği kurumsal kültürünüzün, stratejinizin ve iletişim çabalarınızın temel bir parçası olarak benimseyin; daha sürdürülebilir, eşitlikçi ve etik bir geleceğe olan sarsılmaz bağlılığınızı en iyi şekilde bu şekilde gösterebilirsiniz. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.