Ambalajda ‘Yeniden Kullanım Devrimi’ Çağrısı

Ellen MacArthur Vakfı tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, iade edilebilir, yeniden kullanılabilir ambalajlar çevre açısından önemli faydalar sağlayabilir ve doğru yaklaşımlarla ölçek büyütüldüğünde belirli ürünler için tek kullanımlık ambalaj ekonomisiyle rekabet edebilir. 

Unlocking a Reuse Revolution araştırması, sektör genelinde işbirliği içinde tasarlandığında ve büyük ölçekte işletildiğinde seçilen içecek, gıda ve kişisel bakım ürünleri için yeniden kullanılabilir plastik ambalajların benimsenmesinin faydalarına ışık tutuyor. Avrupa Yatırım Bankası, ulusal hükümetler, yeniden kullanım uzmanları ve The Coca-Cola Company, Danone, Nestlé, PepsiCo ve Unilever gibi büyük markalar ve perakendeciler dahil olmak üzere 60’tan fazla önde gelen kuruluşun katkılarıyla geliştirildi. 

Vakfın Küresel Taahhüdün Beş Yılı raporundaki son bulgular, yeniden kullanıma doğru kayda değer bir geçiş olmadan, dünya çapında ambalajda işlenmemiş plastik kullanımının 2050’den önce bugünkü seviyelerin altına düşmesinin olası olmadığını gösteriyor. Rapor, yeniden kullanımın ölçeklendirilmesini, plastik atık ve kirlilik konusundaki gidişatı tersine çevirmek için aşılması gereken en önemli engellerden biri olarak tanımlıyor. 

Reuse Revolution çalışması, en iddialı senaryoda, iade edilebilir plastik ambalajların tek kullanımlık plastiklere kıyasla hem sera gazı emisyonlarını hem de su kullanımını yüzde 35-70 oranında azaltabileceğini gösteriyor. 

Ellen MacArthur Vakfı Plastik Girişimi Lideri Sander Defruyt, “Yeniden kullanımı benimsemek bize plastik kirliliğiyle mücadele etme, doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı hafifletme ve net sıfıra doğru adımlar atma fırsatı veriyor” dedi. “Hiçbir kuruluş gerekli değişimi tek başına gerçekleştiremez; bunun için işletmelerin, politika yapıcıların ve finans kuruluşlarının ortak bir çaba göstermesi gerekecektir. Birlikte, yeniden kullanım devrimini başlatabilir ve dünyayı plastik kriziyle mücadele yolunda ilerletebilirler.” 

Systemiq ve Eunomia ortaklığında geliştirilen çalışma, müşteriler tarafından satın alınıp iade edildikten sonra profesyonel olarak temizlenen ve tekrar satılmadan önce yeniden doldurulan iade edilebilir ambalajlara odaklanıyor. Loop platformuna daha fazla marka katıldıkça model popülerlik ve ölçek kazanıyor ve Revue, Johnson & Johnson Consumer Health ve Starbucks gibi markalar da dahil olmak üzere şirketler artık yeniden kullanılabilir / iade edilebilir ambalajları araştırıyor. 

Vakıf, küresel değişimi yönlendirmek için özel, kamu ve finans sektörlerindeki liderleri, ortak altyapı ve ambalaj standardizasyonu yoluyla yeniden kullanım ekonomisini genişletmek için yeni bir yaklaşım benimsemeye ve yüksek getiri oranlarına ulaşmak için işbirliği içinde çalışmaya çağırıyor. 

Unilever Döngüsel Ekonomi Kıdemli Sürdürülebilirlik Müdürü Jolanda de Rooij, “Tek kullanıma karşı yeniden kullanım modellerinin ekonomik, çevresel ve deneyimsel etkilerini araştırmak üzere Ellen MacArthur Vakfı ve diğer sektör ortaklarıyla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi. “Ancak bu modellerin ekonomik ölçekte işlerlik kazanması zaman alacak ve perakendeciler, üreticiler, politika yapıcılar ve sivil toplum arasında önemli bir işbirliği gerektirecektir. Parçalı çabalar gerekli sistem değişikliğini sağlamak için yeterli olmayacaktır.” 

Vakıf, yeniden kullanımın ölçeklendirilmesinde politikanın öneminin altını çiziyor. Avrupa Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Yönetmeliği’nin devam eden gelişimini ve Plastik Kirliliğini Sona Erdirmek için Küresel Antlaşma müzakerelerini (son turu durdu), zamana bağlı, sektörel yeniden kullanım hedefleri de dahil olmak üzere iddialı yeniden kullanım politikalarını, yeniden kullanımın gelişmesine yardımcı olmak için gereken koşullarla birlikte uygulamaya koymak için önemli fırsatlar olarak görüyor. 

Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Ambroise Fayolle şunları söyledi: “Bu değerli çalışma, küresel ekonomide geri dönüşümden yeniden kullanıma doğru önemli bir adım atılması için bir plan sunmaktadır. Yeniden kullanım sistemlerine geçiş, döngüselliği büyük ölçekte arttırırken aynı zamanda yeni iş seçenekleri ve sosyal faydalar yaratabilir.” 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.