Sürdürülebilirlik Alanındaki Öncü Kadınlar Yeni Nesil Değişim Şampiyonlarına Bilgelik Aktarıyor

San Diego’da gerçekleşen Sustainable Brands Konferansındaki tıka basa dolu bir balo salonunda, birbirinden çok farklı üç kuruluş için sürdürülebilirliğe liderlik eden kadınlar, bugünün liderlerinin bizi gelişen bir geleceğe götürmek için yarının kuşağını nasıl dahil edip güçlendirebileceğini tartıştılar.

The Guardian Amerika’nın muhabiri Dani Anguiano’nun moderatörlüğünde, birbirinden çok farklı üç kuruluş için sürdürülebilirlik çabalarına liderlik eden kadınlar, bugünün liderlerinin bizi gelişen bir geleceğe götürmek için yeni nesil sürdürülebilirlik profesyonellerini nasıl dahil edip güçlendirebileceklerini konuştular.

Sürdürülebilirlik gündemlerini yönlendiren liderler ve bireyler olarak kadınların nasıl bir rol oynadıkları sorulduğunda, kadınların genellikle taahhütlerde bulunmaya daha hazır oldukları paylaşıldı. Öyle görünüyor ki; iklim krizi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gibi inanılmaz derecede karmaşık sorunlar karşısında, kadınlar işbirlikçi bir ruha yönelme ve farklı paydaşları bir araya getirme eğilimindeler. Johnson & Johnson bünyesinde Tüketici Sağlığı altında yeni oluşturulan Ürün Esnekliği ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı rolündeki Jen Duran, kadınların “birden fazla görevi aynı anda yapıp, verimli olduklarını” söyledi ve 150 yıllık şirketteki çalışanların yarısından fazlasının kadın olduğunu sözlerine ekledi. Bu aktarılabilir beceriler sayesinde, kadınların karmaşık sorunlara verimli çözümler sağlamak için benzersiz bir konuma sahip olduğunu öne sürdü. Kadınlar tarafından kurulan ve liderliğinin yine kadınlar tarafından yapıldığı WE Communications’ın Tüketiciden Sorumlu Başkan Yardımcısı Chantel Adams, sürdürülebilirliğin liderlerin çoğunluğunun kadın olduğu bir alan olduğuna dikkat çekti.

Bazı güncel zorluklar üzerine düşünmek, sohbeti çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı (ÇEK) yerleştirmek için devam eden çabalara çevirdi. Tetra Pak’ta ABD ve Kanada İletişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Larine Urbina, erkek egemen, Avrupa merkezli şirketinin liderliğinin ÇEK’nin temellerini, örneğin kadınları işe almanın ne anlama geldiğini anlamasına ve alışmasına yardımcı olma sürecindeki deneyimlerini paylaştı. Adams, temellerin ötesinde, “iklim değişikliğinin en önemli endişe kaynağı olduğuna ve daha çok beyaz olmayan kadınlar için olduğuna dikkat çekti. Orada olmayan kadınların sesi olarak savunuyoruz. Bu kadınlar taahhütlerin daha geniş bir topluluğu nasıl etkileyeceğine dair zor sorular soruyorlar.”
Duran, eğitim müfredatı açısından beyaz olmayan genç kadınların “bulundukları yerde” sürece dahil edilmeleri gerektiğini ifade etti. Adams, WE’nin yeni yetenekleri işe almak için güçlü bir üniversite staj programına ve gerçek dünyadan örneklerle oturumlar öğretmek için HBCU Hampton College ile bir ortaklığı olmasına rağmen, ajansın genç çalışanlar arasında “yükselen yıldızlar için daha derine inmesi” gerektiğini söyledi.

Kariyer danışmanlarını, tavsiyeleri ve öğrenilen dersleri anlatan Duran, erkek egemen bir alanda “sahtekarlık sendromu” ile yaşadığı zorlukları paylaşan ve anlayan bir kadın yöneticiye (Ar-Ge Kıdemli Başkan Yardımcısı) sahip olduğu için şanslı olduğunu söyledi. Duran, yöneticisinin kendi hassas yönü hakkındaki şeffaflığını şaşırtıcı derecede canlandırıcı ve açıklayıcı buldu – bu da önemli ve kalıcı bir izlenim bırakan bir şey oldu. Urbina, kendisinin bir geçiş döneminde olduğunu hissediyor, ve buna rağmen genç kadınlarla ilişki kurmanın önemini anlıyor: “Bu büyük bir sorumluluk ve ben bu sorumluluğu yerine getiriyor muyum? Her zaman arkanda sana hayranlıkla bakan (daha genç) biri var.” Adams, zorlu kariyer kararlarında kendisine yardımcı olan bir akran grubuna sahip olduğu için, mentorluk biçimindeki temsil ve eylemin neden önemli olduğunun canlı bir örneği olduğunun altını çizdi. (Kadın akıl hocaları için) kendilerini sizin gözünüzden görmelerine yardımcı olmak sizin için gerçek bir onur olmalı” dedi.

Duran, sürdürülebilirliğin stratejik öneminin arttığını belirtti; sürdürülebilirlik yöneticilerinin, ekiplerinin ve bireysel işlerin sayısındaki sürekli artış, dönüştürücü değişimi nasıl sürdürdüğümüz konusunda herkesin gözünü açıyor. Ancak Duran, “sürdürülebilirliği kamuoyuna kolayca anlaşılır hale getirme konusunda iyi bir iş çıkarmadığımızı” itiraf etti. Bunun endüstriler olarak standartlaşmak için bir araya gelmekle ilgili olduğunu düşündüğünü, böylece ilerleme gösterilebileceğini ve harici kuruluşların da sorumlu tutulabileceğini sözlerine ekledi. Urbina, hangi departmanda (Pazarlama İletişimi veya Satış gibi) yer aldığından bağımsız olarak, bir işlev olarak sürdürülebilirliğin bir kuruluşa nerede uyduğu konusunda yapılacak çok şey olduğunu, çünkü bir kuruluş genelinde sürdürülebilirliği sağlamanın birçok yolu olduğunu belirtti. Örneğin pazarlama, iletişim, Ar-Ge, geri dönüşüm, gıda atıkları vb. Urbina, “Etki yaratmak için bir aktivist olmanıza gerek yok,” dedi.

Adams, eğitim ve beceriyi özellikle okul sistemlerinde son yirmi yıllık STEM eğitiminin sonuçlarını gündeme getirdi. 18-34 yaş arası gençlerin, ‘yeşil’ pozisyonların bu pozisyonları doldurabilecek kişi sayısından fazla olduğunu bildiklerini belirtti.

Gelişmekte olan sürdürülebilirlik liderleri için tavsiyeler:

Her genç profesyonelin oynayabileceği rolün farkına varın.

“Sahtekarlık sendromundan” ve “gerçekten yapana kadar öyleymiş gibi yap” fikrinden kurtulun. Bunun yerine işbirlikçi bir zihniyeti benimseyin.

Gelişmekte olan liderlerden öğrenin. Cesur olmaları ve değerlerine bağlı olmaları için onları teşvik edin.

Ne de olsa, yeni nesil tutkulu sürdürülebilirlik profesyonellerinin yardımına çok geç olmadan ihtiyacımız var.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.