Şirket Kültürü Yoluyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Teşvik Etmenin 13 Yolu 

1. Başarı İçin Gerekli Koşulları Yaratın 

Gerçek bir toplumsal cinsiyet eşitliği arıyorsanız, toplumsal cinsiyet çeşitliliği ve kapsayıcılığını önceliklendirilen (en tepeden gelen ton açıkça toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik eder), operasyonel hale getirilen (toplumsal cinsiyet çeşitliliği için işe alma ve işe alma), modellenen (liderler, kültür, sistemler toplumsal cinsiyet çeşitliliğini destekler), ölçülen (ilerlemeyi izlemek için metrikler toplanır) ve ödüllendirilen (eşitlik şirket metriklerine bağlanır) bir şirket girişimi haline getirin.  

2. Bunu Bir İş Zorunluluğu Haline Getirin 

Cinsiyet eşitliği bir girişim değil, kârlılığı artıran bir iş zorunluluğu olarak görülmelidir. Lider şirketler, çeşitliliğin çeşitli kesişim noktalarını ele almak ve hiçbir grubun gözden kaçmadığından emin olmak için birden fazla çalışan kaynak grubu ve yetenek programı olmasını sağlar. Şirketler yetenekleri tam olarak optimize etmenin yollarını aramaya devam ediyor. Cinsiyet eşitliği iyi bir iştir.   

3. Kültür İçin İşe Al 

Gerçek cinsiyet eşitliğini kutlayan ve benimseyen bir şirket kültürü istiyorsanız, bu değerle tutarlı temel değerlere sahip çalışanları işe almanız gerekir. Ne yazık ki, kullanılacak kolay bir üçüncü taraf değerlendirme aracı yoktur, bu nedenle işe alım yöneticisine, uygun olup olmadıklarını görmek için aday çalışanla sözlü bir konuşma yapmak için eski moda mülakat tekniklerini kullanmak kalmıştır.   

4. Kapsayıcı Kültür Beklentileri Oluşturun 

Kapsayıcılık, olumlu çalışan bağlılığı, kurumsal büyüme ve başarının sağlanmasında kilit öneme sahiptir. Kapsayıcı kültürler, şirket değerlerini uyumlu hale getirir, kapsayıcı davranışların neye benzediğine dair net beklentiler belirler, performans ölçümlerine temel yetkinlikleri dahil eder ve sürekli öğrenmeyi desteklemek için koçluk ve üretken iletişim tekniklerini kullanır ve cinsiyet eşitliğini desteklemek için çalışan davranışını normlaştırır.   

5. Her Düzeyde Gelişimi Teşvik Etmek 

Gerçek cinsiyet eşitliği, her çalışanın cinsiyetinden bağımsız olarak geliştirilmesiyle sağlanır. Tüm rollerde hem erkekleri hem de kadınları eşit şekilde geliştirmek önemlidir. Cinsiyetleri ne olursa olsun her çalışan için eğitim ve gelişim, belirli çalışanların başarılı olmak için ihtiyaç duydukları şeylere göre oluşturulmalıdır. Bunun faydası, cinsiyetleri ne olursa olsun çalışanların kendilerini işletmenin bir parçası olarak hissetmeleri ve ayrılmaz bir role sahip olmalarıdır.   

6. Örnek Olarak Liderlik Etme Cesaretine Sahip Olun 

Şirketlerde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan derinlemesine yerleşmiş uygulamalar, farkında olmadan, göz önünde sürdürülmektedir! Bir lider, toplumsal cinsiyet eşitliği kültürü yaratmaya başlamak için statükoya aktif bir şekilde meydan okuyabilir. Bu, güçlü ve zayıf yönleri konusunda alçakgönüllü olmakla başlar. Hepimizin kör noktaları vardır. Bir lider kendi kör noktalarını nasıl yönettiğini paylaştığında, diğerlerine de kendi içlerine bakma izni vermiş olur.  

7. Kullandığınız Kelimeleri Değiştirin 

Şirket içi iletişimde ve ofis içinde kullandığınız dil tek bir cinsiyete mi eğilimli? Ortak dilinize ve ekiple iletişim kurma biçiminize bakmak, başlamak için harika bir yerdir.   

8. Maaş İncelemesi ile Başlayın 

Çalışanlara ve topluma bir şirketin toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmeye kararlı olduğunu iletmek için, eşdeğer seviyelerde performans gösteren eşdeğer rollerdeki erkek ve kadınların eşit şekilde ücretlendirilmesini sağlamak amacıyla tüm çalışanların maaşlarının tam olarak gözden geçirilmesiyle işe başlayabilirler. Erkeklerin genellikle kadınlardan daha fazla pazarlık yaptığı göz önüne alındığında, daha yüksek maaş almaları muhtemeldir ve bu durum zaman içinde genişler. Bu işe buradan başlanmalıdır.   

9. Babalık ve Annelik İzinlerini Değerlendirin 

İş yerinde daha fazla kadın istihdam etmek yeterli değildir. Cinsiyet çeşitliliğinden faydalanmak için, eylemler sözde kalmanın ötesine geçmelidir. İşletme sahiplerinin, kadınları destekleyen çerçeveler oluşturmak için kurumsal yönetişimi yeniden tanımlamaları gerekir. Çalışan izin politikaları, genellikle yeni anneleri cezalandırdıkları için önemli avantajlardır. Bu şekilde, ebeveyn izniyle ilgili önyargılar ortadan kaldırılabilir ve gerçek anlamda kapsayıcılık başlayabilir.   

10. Kadınlara Daha Fazla Liderlik Rolü Verin 

Cinsiyet eşitliği yaratmak için erkeklerle eşit sayıda kadını terfi ettirin. İstatistiklere göre, çok sayıda kadın amir veya yönetici rolündedir. Ancak, şirketlerde daha üst düzey pozisyonlar söz konusu olduğunda, bu rollerdeki kadın sayısı azalmaktadır. Bunun olmasına izin vermeyin. Kadınlara anne olmayı ve çalışmayı nasıl idare edeceklerini sormayın. Bunun yerine, onlara bu rolü isteyip istemediklerini sorun!   

11. Bilinçsiz Önyargı Konusunda Sürekli Eğitim Sağlayın 

Cinsiyetler arasında bir eşitlik kültürü oluşturmak için soyunma odası konuşmalarından ve hikayelerinden uzak durmanız büyük önem taşımaktadır. Eşit olmayan davranışlar konusunda sürekli eğitim vererek daha yüksek düzeyde bir farkındalık kültürü yaratın. 

12. Ortak Hesap Verebilirlik Kültürü Oluşturun 

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçeğe dönüşme olasılığını artırmak için işletme sahipleri, uyumsuzluğun herkes tarafından kabul edilmediği ve bu hedefi desteklemek için iyi tanımlanmış uygulamaların ve başarı ölçütlerinin mevcut olduğu ortak bir hesap verebilirlik kültürü yaratmalıdır. Bunu yaparak, işletme sahipleri bu vizyonu kendi başlarına taşımayacak ve kuruluşlarında eşitlik olasılığını artıracaklardır.   

13. Kültürel Alçakgönüllülüğü Teşvik Edin ve Kucaklayın 

Gerçek cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir şirket kültürü mü yaratmak istiyorsunuz? Kültürel alçakgönüllülüğü teşvik edin ve benimseyin. Bu, her konuda uzman olmadığınızı kabul etmeyi, yaşam boyu öğrenmeye ve sürekli eğitime açık olmayı, kendini yansıtma ve kendini keşfetmeye katılmayı, çeşitli ortaklıkları teşvik etmeyi ve sürdürmeyi ve doğrudan etkilenenleri anlamaya çalışmayı içerir. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.