Nesquik Daha İyi Bir Gezegen için Adımlar Atıyor

Sürdürülebilir yaşam kültürünün ve çevre bilincinin yaygınlaşması için “Geleceği Sevdirir” projesine devam eden Nesquik Türkiye, daha çok çocuğa ulaşmak için 2022-2023 eğitim – öğretim yılı için resmi internet sitesinden okullardan başvuru alıyor. Çocuklara daha iyi bir gezegen bırakmak için çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Nestlé Türkiye Sütlü Ürünler İş Birimi Müdürü Makbule Can Kebapcı, bu yolculukta inovasyondan sürdürülebilirlik çözümlerine kadar hayata geçirdikleri projelerini anlattı.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi olan Nestlé, hammadde tedarikinden atık dönüşümüne kadar uzanan yolculukta, gezegenin sunduklarını korumak ve yerine koymak için faaliyetlerini yeniden şekillendiriyor. Bu doğrultuda 2050’de “Net Sıfır” emisyona ulaşmayı hedefleyen Nestlé, 2025’e kadar yeni üretilmiş plastik kullanımını üçte bir oranında azaltılmayı ve ambalajlarının %100’ünü geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir hale getirmeyi taahhüt etti.

Nestlé’nin hedefleri kapsamında, çocuklara sütü sevdiren Nesquik, daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya için adımlar atıyor, daha iyi bir gezegen bırakabilmek amacıyla aksiyonlarını şekillendiriyor.

Laktozsuz ve Şeker İlavesiz Üründen Kağıt Pipete

Doğaya saygılı bir yaşam biçiminin benimsemesi için bugünden harekete geçmek gerektiğini ifade eden Nestlé Türkiye Sütlü İçecekler İş Birimi Müdürü Makbule Can Kebapcı, Nesquik Türkiye’nin küresel taahhütlerin itici gücü ve yerel tecrübelerle hayata geçirdikleri inovatif çözümleri ve sürdürülebilirlik projelerini şu sözlerle aktardı; “Nesquik markası olarak 2019 itibariyle piyasaya sürdüğümüz Laktozsuz ve Şeker İlavesiz sütlerimiz ile Türkiye’de aromalı çocuk sütü kategorisine yepyeni bir soluk getirdik. Bu ürünümüz laktoz intoleransı olanlarla birlikte çocuklar için farklı besleyici ara öğün seçenekleri arayan anneler için de ideal bir çözüm oldu. Ardından Nestlé’nin 2025’e kadar geri dönüştürülemeyen plastikleri kullanımdan çıkartmayı taahhüdü ile 2021 yılının Nisan ayında yıllık yaklaşık 40 milyon adet plastik pipetin kullanımına son vererek Nesquik süt ürünlerinin tamamında kağıt pipete geçtik. Sürdürülebilir bir dünya için kağıt pipetli ürünlerimizle çocuklara iyi tercihler yapmaları yönünde ilham vermeyi hedefliyoruz.

Çevre Mucitlerinden Sürdürülebilir Bir Gezegen için İcatlar

Geçen yılının sonuna geldiğimizde ise işin içine eğlenceyi de katarak çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeyi amaçladığımız “Geleceği Sevdirir” projemizi Toyi ve Circular Mind ile hayata geçirdik. Eğlenceli ve açık uçlu oyun deneyimini yaşattığımız Çevre Mucitleri Atölyelerimizde, tüm ambalajlarımız ve çevredeki her parça artık Çevre Mucitlerinin sürdürülebilir bir gezegen için icatları oldu.

Geri Dönüşüme de Destek Veriyor

Çocukların geri dönüşüm bilincini pekiştirecek ve ileri dönüşüm becerilerini geliştirecek eğlenceli oyun deneyimleri sunan Toyi Kitleri içerisinde, Nesquik ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesiyle hazırlanan Nesquik’in ikonik tavşanı Quicky’nin kulağı da yer alıyor.

6 ayda 5 bin çocuk

Proje başlangıcından itibaren ortalama 5 bin çocuk gezegen için etraflarında gördükleri çevre sorunlarına kendi kararlarını alarak çözüm üretti ve sürdürülebilir bir çevre için kendilerine özgü çözümleri tasarladı. Nesquik Türkiye olarak biz de, yeşil becerilerin alışkanlığa dönüşmesinin yolu çocukların erken yaşta bu konularda bilinçlenmesinden geçtiğine inanıyoruz. Sürdürülebilir bir yaşam kültürü için gelecek eğitim-öğretim yılı içerisinde daha çok çocuğa ulaşmak istiyoruz. Bu doğrultuda resmi internet sitemiz üzerinden okullardan başvuru alıyoruz. Çocuklarımızın sürdürülebilirlik bilincini artırma ve 21. yüzyılın gerekliliği olan geri ve ileri dönüşüm becerilerini geliştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Nestlé Türkiye Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için çalışıyor? Öğrenmek için tıklayın!

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.