Mi̇gros’tan Dünya Arı Günü’ne Özel Etki̇nli̇kler 

Migros, biyoçeşitliliğin devamlılığını sağlamak ve arı popülasyonunun artmasını desteklemek amacıyla 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü özel etkinliklerle kutluyor. Migros’un Aile Kulüpleri, Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri iş birlikleriyle Türkiye’nin farklı illerinde düzenlediği Millî Eğitim Bakanlığı sertifikalı “Arı Yetiştiriciliği” kursları yoğun talep görüyor. Migros ayrıca 13-26 Mayıs tarihleri arasında çocuklar ve aileler için arı gününe özel seminer, mutfak atölyeleri ve masal anlatımları gibi birçok özel etkinlik düzenliyor.

Biyoçeşitliliğin devamlılığını desteklemek adına yürüttüğü çalışmaların kapsamını her yıl genişleten Migros, arı popülasyonunun artmasına destek olmak amacıyla 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü Türkiye’nin dört bir yanında etkinliklerle kutluyor.

Migros’un Migros Aile Kulüpleri, Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri iş birlikleriyle geçtiğimiz yıl başlattığı Millî Eğitim Bakanlığı sertifikalı “Arı Yetiştiriciliği” kurslarına yoğun ilgi devam ediyor. Kurslarda arı yetiştiriciliğinin yanında organik arı yetiştiriciliği ve arı sütü üretimi kursları da veriliyor. Migros, bu yıl da arı yetiştiriciliği kurslarından mezun olan kursiyerlere 20 Mayıs Dünya Arı Günü’ne özel olarak kovan, maske, çıta ve körükten oluşan bir başlangıç seti hediye ediyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen kursların ilk mezunu olan 25 kadın arıcı, kurdukları kooperatif ile arı ürünleriyle tekstili birleştirerek üretim yapmaya başladılar.

Arı temalı etkinlikler

Migros, 13-26 Mayıs tarihleri arasında Aile Kulüplerinde çocuklar ve aileler için arı gününe özel eğitimler, seminerler, mutfak atölyeleri ve masal anlatımları gibi birçok özel etkinlik de hazırladı. Arının ekolojik dengedeki önemi ve bal arısının bir günü gibi konuların anlatılacağı özel eğitim seminerlerinin yanında bal, polen ve propolis temalı sağlıklı mutfak atölyeleri de Halk Eğitim Merkezleri ile Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri eğitmenleri tarafından verilecek. Seminerlerin yanında çocuklara özel arının bir günü temalı boyama atölyesi, arı döngüsü atölye çalışması, arının bir günü masal anlatımı ve arı kovanı yapımı atölyesi gibi etkinlikler de mevcut.  Arı Günü kapsamında gerçekleşecek toplam 175 etkinlikle 3 bin 500 kişiye ulaşılarak arının ekolojik denge için önemi hakkında farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Bal alan müşteriler için ağaç dikilecek

Migros, Dünya Arı Günü için sektörün önde gelen markalarından Balparmak ve TEMA iş birliği ile ağaçlandırma kampanyası da gerçekleştirecek.   18-31 Mayıs tarihleri arasında 460 gr Balparmak Süzme Çam Balı ve 850 gr Balparmak Çam Balı satın alan müşteriler ağaçlandırma çalışmalarına destek verecek ve bağış karşılığında e-sertifika sahibi olma şansına sahip olacak.

Migros mağazalarında 18-31 Mayıs tarihlerinde çeşitli bal ürünleri yüzde 25’e varan indirimle satışa sunulacak.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.