Kolombiyalı Oyuncak Şirketi Döngüsel Oyun Modelini Teşvik Ediyor 

Toynovo, oyuncaklar için israfı ortadan kaldıran bir abonelik modelinin yanı sıra yaratıcı düşünme ve problem çözme kapasitelerini geliştiren birlikte yaratıcı bir oyun yaklaşımı yarattı. 

Kurumlar, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için gelecek nesillere yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu her zamankinden daha fazla vurguluyor. UNESCO ve Dünya Sağlık Örgütü Merkezi’nden alınan 2020 raporu, çocukların gelişiminin 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasında hayati bir faktör olduğunu söylüyor. Ancak çocuk oyunlarının, sürdürülebilirliği imkansız kılan doğrusal bir ekonomide çakılı kalması bile çelişkileri gözler önüne seriyor. 

Oyuncak endüstrisi tahminen 90 milyar dolar değerinde, oyunlar da dahil edildiğinde 300 milyar dolara çıkıyor. Piyasadaki oyuncakların yüzde 90’ı hala birçoğu ağır metaller ve zararlı kimyasallar içeren plastiklerden yapılıyor. Lego, Hasbro ve Mattel gibi oyuncak devleri bunu biyoplastik veya geri dönüştürülmüş plastik oyuncaklarla karşılamaya çalışırken; oyuncak endüstrisi, gelir bazında ürünlerinde diğer tüm sektörlerden daha fazla işlenmemiş plastik (ambalaj dahil olmadan) kullanmaya devam ediyor.  

Çocukluk sadece ekonomiye büyük bir katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gelişen ve sürdürülebilir bir toplumun temellerini de atar. Tıpkı bir çocuğun beyni gibi; zaman içinde gelişmek için dikkatli ve sağlıklı girdilere ihtiyaç duyar. Modern toplumlar, sürdürülebilirliği insan yaşamının en başından oyun yoluyla uygulayarak aynı ilkeleri izlemelidir. 

Döngüsellik yavaş yavaş oyuncak endüstrisine girerken, Kolombiyalı girişimci Toynovo, sürdürülebilirliği ele alırken aynı zamanda yaratıcı düşünme ve problem çözme kapasitelerini geliştiren yeni oyun yaklaşımlarını teşvik eden oyuncaklar için türünün ilk örneği, döngüsel bir model yarattı. 

Toynovo 

Toynovo’nun platformu, her tür ve markadaki oyuncağı çok daha uzun süre dolaşımda tutuyor ve düşük gelirli ailelerin erişimini genişletiyor. 

Kolombiya’da mikrofinans ve ardından erken çocukluk gelişimi alanında 30 yıl çalıştıktan sonra Toynovo’nun kurucusu Maria Jose Rubio de Hart, eşitsizliğin erken çocukluk döneminde ebeveynler ve bakıcılar dahil yakın figürlerle kurduğumuz bağlardan büyük ölçüde etkilendiğini keşfetti. Bu ilişkiler, bir kişinin gelişme ve yaşamda kritik bağlantılar kurma kapasitesinde önemli bir rol oynar. Rubio de Hart, Kolombiya’daki mevcut mevzuat ve uygulamalarla ilgili hayal kırıklıklarıyla uğraştıktan sonra, sağlıklı insani gelişme sağlamanın en etkili yolunu araştırmaya başladı. Cevabını ise “Cevap çok kolaydı: Oyun aracılığıyla” olarak verdi. 

Bu farkındalık, 2019’da Toynovo’yu piyasaya sürmesini sağladı. Şirketin benzersiz abonelik hizmeti, aileler, şirketler ve eğitim kurumları tarafından bağışlanan çok çeşitli oyuncakları sunuyor. Aylık bir ücret karşılığında ya da artık kullanmadıkları daha fazla oyuncak karşılığında platform üzerinden diğer oyuncakları kiralamalarına veya satın almalarına olanak tanıyor. Kullanıcılar, bir çocuğun yaşına veya gelişim aşamasına, oyuncak kategorilerine veya eğitim işlevlerine göre oyuncaklar bulmak için markanın kataloğundan seçim yapabiliyor. 

Toynovo platformunda, ebeveynler ve kurumlar, her ay veya belirli bir süre boyunca yeni bir oyuncak paketi almak için kaydolabilirken, eski oyuncakları yeni bir aile veya kuruluşa dağıtılarak oyuncakların ömrünü uzatıyor, artık abonelik için uygun olmayan oyuncaklar düşük gelirli ailelere kalıcı olarak bağışlanıyor. Ebeveynler oyuncakların yanı sıra bir WhatsApp grubuna erişebiliyor ve topluluk içindeki eğitimcilere, beslenme uzmanlarına, terapistlere ve eğitim materyallerine erişimi içeren paketlere abone olma seçeneğine sahip. 

Rubio de Hart, döngüsellik için çabalayan kuruluşları desteklemeye çalışan bir platform olan Waste2Worth tarafından yapılan bir değerlendirmeye göre Toynovo’nun (2022’de sertifikalı bir B Corp oldu) oyuncakların ömrünü uzatarak 40 tondan fazla karbondioksiti ortadan kaldırabildiğini söylüyor. 

Şirket, oyuncakları mümkün olduğu kadar uzun süre çöplüklerden uzak tutmak için plastikleri güçlendirmek ve yenilemek için yapıştırıcılar da araştırıyor. Artık kullanılamayan ahşap gibi diğer malzemelerden yapılmış oyuncaklar söz konusu olduğunda, Toynovo bunları inşaat malzemeleri olarak yeniden değerlendirilecekleri şantiyelere gönderiyor. 

Toynovo’nun hizmetleri şu anda Kolombiya genelinde 30 okul, 20 şirket ve 100 aileye fayda sağlıyor; ve şirket ayrıca ülke çapında çocukların gelişimine öncelik vermek için sivil haklar örgütü Colombia Cuida Colombia ve Ninezya ile birlikte çalışıyor. Rubio de Hart, Toynovo’nun 2024 yılına kadar ABD’deki ailelere ve çocuklara fayda sağlamak için operasyonlarını New York’a genişletmek için çalıştığını söyledi. 

Dünyanın Oynama Şeklini Değiştirmek 

Rubio de Hart, kariyeri sayesinde oyuncakların döngüselliğinin öneminin yanı sıra çocuk gelişimi için neyin en yararlı olduğu açısından oyuncak tasarımının yeniden düşünülmesinin de kritik olduğunu öğrendiğini söylüyor. 

“Bu uygulama sadece malzemelerle ilgili değil; oyun oynamanın nasıl kaliteli ilişkiler ürettiğiyle ilgili.” diyor. 

Bu nedenle Toynovo, karmaşık ekonomik, sosyal ve çevresel sorunları miras alacak sağlıklı bireylerin büyümesini teşvik ederek oyun kalitesini artırmayı da misyon edinmiştir. 

Rubio de Hart, oyuncak endüstrisinin mevcut sınırlamalarını birçok tüketici ürünününkilerle karşılaştırıyor. Örneğin, otomobil endüstrisinde, arabalar sadece araba olarak tasarlanıyor, bu da “yaratıcı ve yenilikçi olma kapasitenizi kapatıyor.” diye açıklıyor. Bu nedenle Toynovo, Joynovo adlı kendi oyuncak serisini geliştirdi ve her şey boyanabilir ve silinebilir olduğu için bu seri açık kaynak olarak tanımlanıyor. 

“Fikir, temellere geri dönmek: Ahşap gibi çok az malzemeyle, koca bir oyun evrenine ve oyuncak olasılıklarına sahip olabilirsiniz.” diye açıklıyor. Bu şekilde çocuklar, kendi oyunlarını şekillendirmekten, birbirleriyle ve bakıcılarıyla iletişim kurmak için amaç ve kurallar icat etmekten sorumlu olurlar. Bu oyun modeli, sağlıklı beyin ve ilişkisel işlev için ve küresel iş gücümüzde giderek daha fazla talep gören eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için anahtar olan esnek ve yenilikçi düşünmeyi teşvik eder. 

Oyun, her yaştan insanın eğitiminde önemli bir araç olarak kabul edilmiştir. Çocuklar gelecek neslin inovasyoncuları olduklarından ve gelecekteki iklim tartışmalarında kilit sesleri temsil ettiklerinden, özellikle yetersiz hizmet alan topluluklardan gelen çocuklardan, çocukluk gelişimi büyük bir öncelik olarak duruyor. Oyuncak endüstrisini erişilebilir ve sağlıklı insan gelişimi için verimli bir zemin haline getirmek hiç bu kadar önemli olmamıştı. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.