İklim Krizi Kısmen Bir İletişim Krizidir: Markalar Tüketicileri Heyecanlandırmaya Yönelik İletişimlerini Sürdürmeli

Magna, Teads ve Project Drawdown tarafından yapılan yeni bir araştırma, tüketicilerin kendilerini daha sürdürülebilir yaşam tarzlarına yönlendirmek için açık, somut ve etkileyici bir vizyon oluşturmak için markalara güvendiklerini doğruluyor. 

Bugün, IPG Mediabrands’ın yatırım ve istihbarat kolu MAGNA, Project Drawdown ve bulut tabanlı, çok kanallı reklam platformu Teads ile ortaklaşa yürütülen tüketicilerin sürdürülebilirliğe ilişkin bakış açılarını, özellikle de daha sürdürülebilir yaşam tarzlarını engelleyen süregelen engellerle ilgili olarak daha iyi anlamak için yürütülen bir çalışmayı yayınladı.   

Sustainability Speaks: Breaking the Barrier of Climate Communication markaların bu engelleri aşmaya nasıl yardımcı olabileceğini ve reklamverenlerin marka büyümesini desteklerken sürdürülebilirlik hedeflerini nasıl daha etkili bir şekilde iletebileceklerini araştırıyor. 

MAGNA, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avustralya’da 9.112 kişiyle anket yaptı ve ABD’de beş odak grubu düzenledi. Sürdürülebilir Markalar® ve Deloitte’un tüketicilerin daha sürdürülebilir alışkanlıklar ve yaşam tarzlarını benimsemesinin önündeki en yaygın ve süregelen engeller (masraf ve erişim eksikliği) üzerine yaptığı son araştırmaları tekrarlayan çalışma, bu engellere rağmen insanların daha iyi bir gelecek sağlamak için motive olmaya devam ettiğini ortaya çıkardı; insanların yüzde 99’u sürdürülebilir eyleme geçmek için motive olabileceklerini kabul ediyor.  

Project Drawdown İcra Direktörü Ph.D. Jonathan Foley, “İklim krizi kısmen bir iletişim krizidir” dedi. “İşleri tersine çevirmek için ihtiyaç duyduğumuz çözümlere zaten sahibiz; ancak hâlâ yanlış bilgi, korku ve harekete geçme isteğinin eksikliği nedeniyle hareketsiz durumdayız. İlerlemek için açık ve zorlayıcı bir vizyona ihtiyacımız var; daha iyi bir gelecek vizyonuna; İklim değişikliğini durdurmak ve herkes için daha iyi bir dünya inşa etmek için bir araya gelin. Bu, dünyayı değiştirebilir.” 

Ek önemli bulgular markaların tartışmanın bir parçası olmasının zorunlu olduğunu doğruluyor: Ankete katılanların yüzde 77’si markaların sürdürülebilirlik konusunda bir duruş sergilemesini istediklerini söyledi. Ayrıca yüzde 75’i, markaların sürdürülebilirlik konusunda anlamlı adımlar atması halinde bunun çevre üzerinde çok büyük bir etki yaratacağı konusunda kısmen veya kesinlikle hemfikir; yüzde 35’i ise markaların da harekete geçtiğini görürlerse harekete geçmeye motive olacak. 

Reklamcılıkta somut, alakalı veriler (üretimde ne kadar su tasarrufu yapıldığına dair istatistik gibi) sunan bir marka, belirsiz mesajlardan daha iyi puan alır. Ürün kategorisine göre değişebilen geniş bir terim olan sürdürülebilirliğin kendisini tanımlamak, tüketicilerin bir şirketin eylemleri etrafında uyum sağlamasına yardımcı olmada fark yaratır. 

Araştırma ayrıca tüketicilerin sürdürülebilirlik mesajları alırken hangi kanalları daha çok tercih ettiğini de sıraladı. Yüzde 66 ile reklam en uygun kanaldı; Bunu sosyal medya (yüzde 62), haber bültenleri (yüzde 57) ve etkileyiciler ve diğer marka temsilcileri (yüzde 52) takip ediyor. 

Ancak yakın zamana kadar kontrol edilmeyen karbon ayak izi nedeniyle reklamın kendisi de topun ucunda yer alıyor; Scope3 ve Ad Net Zero gibi girişimler, habercilerin iklim etkilerinin artık sürdürülebilirlik mesajlarını baltalamamasını sağlamaya yardımcı olmak için ortaya çıktı. 

Teads Strateji ve İçgörülerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Neala Brown şunları ekledi: “Markaların müşteri ilişkilerini uzun vadede güçlendirmesi için yenilikçilik, şeffaflık ve bilgi anahtarı içeren sürdürülebilirlik uygulamaları iş dünyası için iyidir.” “Markaların sürdürülebilir bir yaşam tarzını benimseme ve reklamları bu mesaj için en uygun kanal olarak sunma konusundaki müşterilerin tereddütlerini hafifletmesi gerekirken, aynı zamanda doğrudan yayıncı ilişkileri aracılığıyla tedarik zinciri ve medya optimizasyonu ile kendi dijital karbon ayak izlerini azaltmak için marka ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.” 

İleriye dönük olarak, reklam prodüksiyonunun fiziksel etkilerini dizginlemenin yanı sıra, markaların mesajlarının iki yönüne odaklanması iyi olacaktır: 

Orijinallik ve güvenilirlik: Sürdürülebilirlik iddialarına yönelik artan farkındalık ve inceleme ve greenwashing’e karşı hassasiyet ile markalar, hem iletişim ekiplerinin hem de iş ortaklığı yaptıkları içerik yaratıcılarının benimsedikleri iddiaların geçerliliği konusunda bilgili ve kendinden emin olmasını sağlamalıdır. 

Daha geniş hedef demografisi: Markalar, hangi demografik grubun sürdürülebilirlik konularına daha kolay dahil olabileceğine dair varsayımlarda bulunurken mesajlarının potansiyel etkisini otomatik olarak sınırlandırır. Markalar, bunları daha dikkatli değerlendirerek ve yalnızca sürdürülebilirlik iddialarından en kolay etkileneceği düşünülen tüketiciler için değil, tüm tüketiciler için sürdürülebilir seçenekler geliştirip pazarlayarak daha geniş bir etki ve etki sağlayabilir. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.