DSM ve Schneider Electric Döngüsel Ekonomi Alanında İş Birliği Yapıyor

Schneider Electric, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında, geri dönüştürülmüş balık ağlarından imal edilen ilk anahtar ve priz ürünlerini sektöre sundu. 

Yeni ürün grubu Merten Ocean Plastic, şirketin akıllı evleri, Akıllı ve Sürdürülebilir Evlere dönüştürme stratejisinin yeni adımı olarak öne çıkıyor.

Ürünler 100% geri dönüştürülmüş ambalajda sunuluyor.

DSM ve Schneider Electric döngüsel ekonomi alanında iş birliği yapıyor. Schneider Electric’in sürdürülebilir ev sistemleri ürün serisi ELKO Plus, DSM’in Hint Okyanusu ve Umman Denizi’nde terkedilmiş polyamid balık ağlarını geri dönüştürerek ürettiği Akulon® RePurposed ile üretiliyor. Bu işbirliği ile her yıl denizlere bırakılan yaklaşık 640 bin ton balık ağı ekonomiye dahil ediliyor, değer zincirinin karbon ayak izi iyileştiriliyor.

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne önderlik eden ve Corporate Knights tarafından 2021 yılında Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketi seçilen Schneider Electric, denizlerden toplanan plastikten imal edilen ilk ev enerji çözümlerini tanıttı. Denizlerden toplanan, geri dönüştürülmüş plastikten imal edilen ve sürdürülebilir ambalajda satılan öncü Merten priz ve anahtar grubu, geri dönüştürülemeyen malzemeleri ortadan kaldırıyor ve Schneider Electric müşterilerinin net sıfır hedeflerine bir adım daha yaklaşmalarına yardımcı oluyor. 

Ürünlerin lansmanını CES 2022’de yapan Schneider Electric, sektörde ilk kez geri dönüştürülmüş plastikten üretilen Ev Enerjisi çözümlerini sunuyor ve gerçek anlamda bir döngüsel ekonomi vizyonunu ortaya koyuyor.

Balık ağları için evlerde yeni bir kullanım alanı 

Modern tasarımıyla tanınan Schneider Electric Merten ürün grubu, Hint Okyanusu ve Umman Denizi’nden toplanan poliamit balık ağlarından imal edilmiş yeni modeller içeriyor. Böylece kullanıcılar artık sürdürülebilir ürünleri (anahtarlar, prizler ve çerçeveler) tercih ederek şıklık ve sağlamlıktan taviz vermeden denizlerde kirlenmenin azaltılmasına katkıda bulunabilecekler. 

Bu başarısıyla Merten Ocean Plastic ürünleri CES tarafından Sürdürülebilirlik Kategorisinde 2022 İnovasyon onur ödülüne layık görüldü. Ürün grubu ayrıca sorumlu ürün tasarımı ve kesintisiz döngüsel ekonomi yönünde atılan adımlar için uluslararası Cradle to Cradle Silver sertifikasyonunu alan sektördeki ilk ürün oldu. 

Denizlere bırakılan veya kaybedilen balıkçılık ekipmanları, denizlerdeki plastik atıkların %10’unu oluşturuyor. Yeni Merten Ocean Plastic modelleri her yıl okyanusa atılan 640.000 ton balık ağının azaltılmasına katkıda bulunuyor. 

Sürdürülebilir Ortaklık

Schneider Electric; Gıda, Beslenme ve Biyoloji alanında global lider olan DSM iş birliği ile atık balık ağlarını elektrikli cihazlarda kullanılabilecek yüksek kaliteli teknik plastiğe dönüştürüyor.

DSM balık ağlarının toplanması için Hindistan’da çeşitli yerel topluluklarla iş birliği yapmakta ve yerel ekonomiye ve çevreye ciddi bir katkı sağlamaktadır.

 Terk edilmiş balık ağları kesilip temizlendikten sonra kalite kontrolüne tabi tutuluyor. Ardından yeniden kullanılabilir olacak şekilde işleniyor. Bu süreçte yaratılan yeni bileşimin karbon ayak izinin ise benzer ürünlerde kullanılan standart Naylon 6’ya göre %82 daha düşük olduğu hesaplandı. Böylece küresel ısınma, hava asitlenmesi ve fotokimyasal ozon oluşumu üzerindeki muhtemel etkisi çok daha az.

Son aşamada %15 fiberglas içeren bir yapıya kavuşan bu malzeme, ürünleri daha dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü hale getiriyor. Böylece elektrik güvenliği gereksinimleri ve standartları karşılanmış oluyor. 

Yeni ürünü serisini tanıdan Schneider Electric Global Ev ve Dağıtım Başkan Yardımcısı YiFu Qi; “Dünyanın plastik atıklardan kurtarılması imkansız gibi görünüyor olabilir. Ancak bu değişim mümkün ve evlerde başlıyor. DSM ile Schneider Electric arasındaki iş birliği dünyada bir ilk ve pazarda her şeyi değiştirecek. Elektrik çözümleri sektöründe daha fazla sürdürülebilirlik inovasyonu için yolu açmayı ve yıllar boyunca inovasyon alanında ilham olmayı umut ediyoruz. Geri dönüştürülmüş Merten Ocean Plastik ürün grubu, müşterilerin net sıfır hedefine ulaşmasına yardımcı olan Schneider Electric’in sürdürülebilir çözümlerinin yalnızca ilki. Elektrik çözümleri üretim sektörünün geleceği yeşil olmak durumunda. İş için daha başlangıçta doğru malzemelerin kullanılması bu sektörde döngüsel bir ekonomi yaratılmasının merkezinde yer alıyor” dedi.

DSM Malzemelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Helen Mets ise; “Denizlerdeki plastik atık sorununun çözülmesi için sektörün tamamının gereken adımları atması ve döngüsel dönüşümü hızlandırmanın yollarını bulması gerekmektedir. Schneider Electric ile iş birliğimiz aracılığıyla daha sağlıklı bir deniz yaşamı, temiz kumsallar ve temiz denizler için küçük bir adım atmak istiyoruz. Bu inisiyatif aynı zamanda yerel ekonomileri destekliyor ve yeni işler yaratırken çevreye duyarlı ev sahipleri için şık ve güvenli elektrik prizleri sağlıyor. Birlikte geri dönüştürülmüş plastiğe talep yaratabilir ve atık geri dönüştürülebilir malzemeler için yeni bir kullanım alanı bulabiliriz” şeklinde konuştu.

%100 geri dönüştürülebilir ambalaj

Sürdürülebilirlik taahhütlerini daha da artıran Schneider Electric aynı zamanda ürün ambalajlarını değiştirdi, tek kullanımlık plastik ve geri dönüştürülemeyen malzemeleri ambalajlama sürecinden çıkardı.

Teknoloji karbon ayak izini azaltmak adına daha akıllı enerji çözümleri geliştirmeye yardımcı oluyor. Ancak çözülmeyen ambalaja sarılmış tek kullanımlık plastik cihazlar, bu sorunun ilk adımını oluşturuyor. Merten System M ürün grubu daha başlangıçta bu sorunu çözerek Schneider Electric’in %100 geri dönüştürülebilir ambalaj hedefine doğru büyük bir adım anlamına geliyor. Kutu tasarımında Schneider Electric ve Merten logoları okyanus plastiği simgesiyle yan yana yer alıyor.

DSM Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için çalışıyor? Öğrenmek için tıklayın!

Schneider Electric Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için çalışıyor? Öğrenmek için tıklayın!

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.