CarrefourSA İşbirlikleri ile 718 Ton Gıda ve Gıda Dışı Ürünü Atık Olmaktan Kurtardı

CarrefourSA, Fazla Gıda ve Gıda Kurtarma Derneği ile işbirliğiyle atıl durumdaki ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak hem gıda israfını azaltmayı hem de reyonda bekleme süresi dolmuş ama insani tüketime uygun ürünleri farklı koşullarla ekonomiye kazandırmayı hedefliyor. 2022 yılında başlayan projede, 2023 sonu itibarıyla 718 ton gıda ve gıda dışı ürün atık olmaktan kurtarılarak Gıda Bankalarına bağışlandı. CarrefourSA, 2023 sonu itibarıyla 428 mağazada kurduğu sistemi tüm mağazalarında uygulamayı ve ürün israfını yarı yarıya azaltmayı hedefliyor.   

Dünya genelinde her yıl 1,3 milyar ton gıda atılırken, 821 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Bu çerçevede, Türkiye’de de yıllık kişi başına düşen 127 kg gıda atığına karşın, CarrefourSA bu israfa dur demek ve farkındalığı artırmak için faaliyet gösteriyor. Fazla Gıda ve Gıda Kurtarma Derneği ile işbirliği içerisinde, gıda kayıplarını doğru analiz edip kategorilendiriyor, atıl duruma düşmeden değerlendirilmesi için çalışıyorlar. Gıda bankacılığı aracılığıyla tüketime uygun ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için çaba harcıyorlar. 

Proje kapsamında; 

  • 2022 yılının başında başlayan projede 2023 sonu itibarıyla 718 ton gıda ve gıda dışı ürün atık olmaktan kurtarılarak Gıda Bankalarına bağışlandı. 2022 sonunda 206 mağaza ile yürütülen operasyon 2023 sonu itibarıyla 428’e çıkarıldı. 
  • Fazla’nın online sistemi üzerinden başlatılan bağış sürecini daha hızlı ve etkili hâle getirmek için mağazalarla entegrasyon sağlandı. Bu sayede ilan oluşturma süreleri kısaltıldı, israfın önüne geçildi ve bağış sayıları arttırıldı. 
  • Tüm mağazalarda bu sistemin kurulması için çaba sarf ediliyor. Ayrıca, gıda ve gıda dışı ürünlerdeki israfın yarı yarıya azaltılması amaçlanıyor. 
  • Projenin başarısında önemli bir rol oynayan saha ekipleri, düzenli eğitimler ve yerinde ziyaretlerle mağazalardaki bağış sürecini optimize ediyorlar. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.