Migros

Migros

Migros Ticaret A.Ş., Türkiye’nin 81 ilinde 2.550’den fazla mağazası (MigrosJet, Migros M, MM, MMM, 5M, Migros Toptan, Macrocenter) ve online kanalları (Migros Sanal Market, Migros Hemen, Macroonline ve Tazedirekt) aracılığıyla müşterilerinin farklı ihtiyaçlarına yanıt veren geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ekosistemindeki 55 bin çalışanı, 20 bin çiftçisi ve üreticisi, 3 bin tedarikçisi ile “yaşamın her alanında değer odaklı hizmet” anlayışını benimsemiştir. Türkiye’nin, Ar-Ge merkezine sahip ilk ve tek gıda perakendecisi olarak, 68 yıllık perakende deneyimini dijital dönüşümle harmanlamakta ve tüm iş süreçlerine entegre etmektedir. Cirosunun yüzde 77’si tarıma dayalı ürünlerden gelen Migros, Türkiye’nin en fazla taze ürün satan perakendecisidir. Sürdürülebilirliği çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla ele almakta ve Migros İyi Gelecek Planı çerçevesinde ölçülebilir hedefler doğrultusunda takip etmektedir. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 8 yıl üst üste yer alan tek perakendecidir. İklim değişikliğiyle mücadele ve su yönetimi alanındaki CDP (Karbon Saydamlık Projesi) raporlamalarıyla üç kez İklim Liderleri, bir kez Su Liderleri arasında yer almıştır.

 

Migros İş Modellerini Küresel Hedefler ile Nasıl Uyumlaştırıyor?

SDG 1 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 1 - Yoksulluğa Son

Amaç 1: Yoksulluğa Son

Ülkemizde yaşanan iklimle ilgili aşırı olaylara, çevresel şoklara ve afetlere maruz kalınması durumlarında tüm imkanlarımızı seferber ederek mağduriyetlerin azaltılmasına katkı sağlıyoruz. 2021 yılında Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yaşanan yangın felaketinin ülkemizde yaşandığı ilk saatlerde, tüm bölgelerdeki AFAD Koordinasyon Merkezleri ile iletişime geçerek, acil ihtiyaç malzemelerini dağıtım merkezlerimizden yola çıkarttık ve ilgili bölgelere teslim ettik. Ayrıca soğutuculu tır, yangın hortumu gibi çeşitli teknik ekipmanları da ihtiyaç duyulan bölgeye güçlü tedarikçi ağımızla ulaştırdık. Her bölgedeki koşullara göre değişen başta su, buz, acil gıda ve hijyen malzemesi gibi ihtiyaçları yakından takip ettik. Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketi için Kastamonu, Sinop ve Bartın illerine gıda ve ihtiyaç malzemeleri destek kapsamında teslimatlar Kızılay’a yapılmıştır.

COVID-19 ile birlikte yaşanan pandeminin ardından Migros İyi Gelecek Destek Paketi’ni hayata geçirerek çalışanlarımıza, topluma, 65 yaş üstü müşterilerimize, sağlık çalışanlarına, çiftçi ve üreticilerine ve ihtiyaç sahiplerine yönelik çeşitli çözümler geliştirdik. İyilik Kartı uygulaması ile müşterilerimizin aldığı 50 TL tutarındaki ‘İyilik Kartı’nın üzerine %5’i tutarında ek katkıda bulunduk ve bu kartlar Kızılay tarafından Türkiye çapındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

SDG 2 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 2 - Açlığa Son

Amaç 2: Açlığa Son

Güvenilir ve sağlıklı gıdaya erişim için sürdürülebilir, eşitlikçi ve sağlıklı gıda üretim sistemlerine sahip olmak büyük önem taşıyor. Bölgesel kalkınmanın yerel üretimin desteklenmesinden geçtiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin her köşesindeki büyük – küçük üreticilere ulaşarak, ürünlerinin ulusal pazarda değer görmesini, müşterilerimizin ise en uygun fiyatlarla bu ürünlere ulaşmasını sağlıyoruz. Bu doğrultuda, Tarım Kredi Kooperatiflerinden de en fazla alım yapan gıda perakendecisiyiz. Tarım sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilere destek vermek amacıyla KAGİDER ve Migros iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı‘ kampını gerçekleştiriyoruz. Migros ve KAGİDER iş birliğinde, kadınların büyük emeklerle ürettikleri ürünlerin hak ettikleri değeri görmesi için eğitim ve danışmanlık veriyoruz. Programda eğitim gören kadın üreticilerimizin Migros standartlarında yaptıkları tüm üretimleri de mağazalarımızda müşterilerimizle buluşturmak adına çalışıyoruz. Tarımsal üretimde devamlılığın sağlanması için Ziraat Bankası’yla ‘Üretici Finansman Sistemi’ protokolü imzalandı. Migros’a ürün satan çiftçiler ücretlerini peşin olarak alabiliyor ve finansal olarak güçleniyor. Meyve-sebzede düşük fiyatlama ve stabilizasyon için önemli katkılar sağlayacak bu iş birliği sayesinde tarımın sürdürülebilirliğine de katkı sağlanıyor.

Görsel olarak satış standartlarını karşılamayan ancak besleyiciliğini koruyan ve tüketime uygun gıda ürünlerini, web tabanlı bir bağış platformu olan “Fazla Gıda” ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 2017 yılında, Türkiye’de ilk kez kullanmaya başladığımız bu yeni nesil uygulama sayesinde, bağışlanabilir durumdaki gıda ürünleri ile ihtiyaç sahiplerinin talepleri eşleşiyor. Böylelikle, bağışlanan gıdalar doğru adreslere ve uygun miktarda ulaşarak tamamı değerleniyor. 2017 yılında başlayan “Gıdaya Saygı’’ projemiz ile 12,78 milyonu aşkın öğün ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

SDG 3 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 3 - Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Amaç 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Sağlıklı ve kaliteli yaşamı güvence altına almak için inovatif uygulamaları hayata geçiriyoruz. Migros Mobil uygulamamızdaki Sağlıklı Yaşam Yolculuğu alanında, müşterilerin 3 aylık gıda alışverişlerine göre besin dağılımlarıyla günlük ideal besin tüketim tablosu yan yana yer alıyor. Global parametreler ve Sağlık Bakanlığı verilerinden yola çıkarak oluşturulan tablo ve mesajlarda müşteriler, bir bakışta dengeli beslenmek için hangi besin grubunu ihmal ettiklerini görebiliyorlar. Dengeli beslenmeye yönelik olarak aradaki farkı kapatabilmeleri için kişiye özel öneriler indirimli olarak sunuluyor. Nisan 2018’de başlayan proje 2021 yılı sonunda 3,3 milyon kişide sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme konusunda farkındalık yarattı.
Migros ile Sağlıklı Büyüyorum projesi kapsamında, çocuklarımızın doğru ve dengeli beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi için mağazalarımızın içinde aktif geziler ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Eğitime katılanlara da Gıda Güvenliği Derneği ile hazırlanan “Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi” hediye ediyoruz. 2016 yılından beri, iyi yaşam ve bilinçli alışveriş eğitimleri kapsamında çocuklar için düzenlenen mağaza turlarına 176 bini aşkın çocuk katıldı. 2021 yılında eğitim içeriği, dijital platformlardan daha fazla kişiye ulaşması için FAO’nun içerik onayıyla animasyon filme dönüştürüldü. Migros TV ve sosyal medya kanallarında yayınlanan animasyon, toplam 206.313 görüntülenme aldı.
Bireyin ve toplumun sağlığını önemsiyor, sağlıklı yaşamı destekleyen ürünlerimizi tüketiciyle buluşturuyoruz. Özgün markalarımızdan biri olan M Life ile organik sertifikalı, sınırlı kalorili ve sağlıklı yaşam odaklı ürünleri sağlıklı yaşamaya özen gösteren müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu Video

Migros Sağlıkla Büyüyorum Çizgi Filmi

SDG 4 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 4 - Nitelikli Eğitim

Amaç 4: Nitelikli Eğitim

apsayıcı ve eşitlikçi yaklaşım ile nitelikli eğitimi sağlamak ve herkes için yaşam boyu öğrenim fırsatlarını teşvik etmek için Aile Kulüplerini kurduk. İlçe Halk Eğitim Merkezleri ile iş birliği içerisinde kurulan Aile Kulüplerimiz aracılığı ile her yaştan kadın, erkek ve çocukların yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz ve nitelikli eğitim almalarına olanak sağlıyoruz. Farklı coğrafi bölgeleri kapsayan Aile Kulüplerinde ücretsiz meslek edindirme ve yetenek geliştirme kursları ile benzer ilgi alanına sahip kişileri buluşturuyoruz. Aile Kulüplerimizde çocuklar için de çeşitli çalışmalar sürdürüyor, onlara katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, resim, müzik, satranç gibi eğitimler sunuyor, kodlama, sürdürülebilirlik ve sıfır atık konuları kapsamında atölye çalışmaları düzenleyerek, çocukların bilgi seviyesi ve hayal gücünü geliştirmeyi hedefliyoruz. 2021 yıl sonu itibariyle, Türkiye çapında 33 noktada yer alan Aile kulüplerimizde aşçılıktan, yağlı boya resme, yabancı dil kurslarından, fotoğrafçılığa, pilatesten robotik kodlamaya kadar 128 farklı alanda eğitim verildi. 167 bin üyesinin büyük bir çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Aile Kulüplerimiz, kadınların sosyal yaşamda daha aktif rol almalarını, kişisel gelişimlerine yatırım yapmalarını, meslek sahibi olmalarını ve çocukları için daha güçlü birer rol model oluşturmalarını destekliyor. Bugüne kadar 15.000 kadın üyemiz aldığı eğitimler sonrasında gelir elde etmeye başladı. Projenin migros_ailekulubu Instagram hesabı üzerinden kompakt hale getirilen kısa eğitim videoları 1 milyon izlemeye ulaştı.

https://migroskurumsal.com/surdurulebilirlik/aile-kulubu

SDG 5 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 5 - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Amaç 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını kurum kültürümüzün önemli bir parçası olarak görüyoruz. Bu kapsamda, çalışanlarımızın kariyer planlamalarını mevcut görevleri, yetkinlikleri ve gelişim alanlarına göre yaptığımız detaylı çalışmalar sonucunda gerçekleştiriyor, bu süreçte hiçbir şekilde cinsiyet ayrımı gözetmiyoruz. Eşitliğe Değer online eğitim serisini çalışanlarımıza sunuyoruz. Mutlu Anne hamile takip sistemi ile hamile çalışanlarımıza yasal hakları, sağlıklı beslenme, çocuk gelişimi, doğum sonrası iş hayatına dönüş gibi süreçler hakkında kısa eğitim ve video içerikleri sunuyoruz. Kadın yöneticilerin sektörel komiteler ve mesleki organizasyonlarda şirketimizi temsil etmelerini sağlıyor ve bu doğrultuda katılımlarını teşvik ediyoruz. Geleceğin liderlerini yetiştirmek üzere hayata geçirdiğimiz, Migros Liderlik Yolu – Geliştiriyorum programı kapsamında yer alan katılımcılarımızın %42’sini kadın yöneticilerimiz oluşturuyor.

Kadın yönetici oranımızı 2021 yılında %30’a yükselttik ve 2027 yılına kadar bu oranı %35’e çıkarmayı hedefliyoruz. Migros’un varmak istediği nokta her mağazada en az 1 kadın yöneticinin olmasıdır. Ayrıca, Lead Network Avrupa’nın CEO Taahhüdü’nün imzacısı olarak, direktör ve üzeri yöneticilerde kadın temsiliyetini 2023 yılına kadar 5 puan artırmayı hedefliyoruz.

Perakende sektöründe okul niteliği taşıyan Migros Perakende Akademisi’nin Aile Kulüpleri ve İyi Gelecek Elçileri ile güçlerini birleştirmesiyle 2021 yılı başında Migros Kadın Akademisi hayata geçirildi. Bu akademi aracılığı ile 3 yılda 1 milyon kadına ulaşmayı hedefliyoruz.

Video

https://www.lead-eu.net/download/ceo-insights-ozgur-tort-migros-worklife-balance-female-career-planning-and-lifelong-learning/#

 

SDG 6 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 6 - Temiz Su ve Sanitasyon

Amaç 6: Temiz Su ve Sanitasyon

Gıda perakendecisi olarak, suyun verimli kullanımını sağlayabilmek ve faaliyetlerimiz kapsamında açığa çıkan atık suyun çevresel etkilerini önleyebilmek adına çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. 2019 baz yılına göre 2030 yılına kadar satış m2’miz başına günlük su tüketimimizi %10 azaltmayı hedefliyoruz.
Operasyonlarımızdaki tesisler kapsamında, yaşanabilecek su riskini değerlendirmek için WRI Aqueduct aracını kullanıyoruz. Bu araç yardımı sayesinde, sel ve kuraklık riski taşıyan bölgeleri ve su stresli alanları belirliyor ve konu kapsamında belirlemiş olduğumuz risk ve fırsatları paydaşlarımız ile paylaşıyoruz.

Tüm birimlerimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler çerçevesinde çevreye saygılı davranıyor ve etkilerimizi azaltmak adına çeşitli önlemler alıyoruz. Bu doğrultuda, mağazalarımızdan çıkan atık suyun kalitesini artırmak için balık ve sıcak yemek reyonlarımıza yağ tutucular yerleştirdik. Bununla birlikte, arıtma tesisi bulunan MİGET, Gebze, Torbalı, Kemalpaşa ve Gölbaşı dağıtım merkezlerimizin faaliyetleri neticesinde oluşan atık sular ise, arıtma tesislerinde yasal limitlerin çok altında kirlilik yükü düzeyine düşürüyoruz.

SDG 7 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 7 - Erişilebilir ve Temiz Enerji

Amaç 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji

Mağazalarımızda kullanmış olduğumuz elektrik miktarını 2019’a kıyasla 2030 yılına kadar Satış m² başına %35 azaltmayı hedefliyoruz. Elektrik tüketimimizi azaltmak için soğutma, iklimlendirme ve aydınlatmayı merkezden kontrol ediyor ve yeni nesil sistem değişimleriyle optimizasyon sağlıyoruz. 2021 yılında tükettiğimiz elektrik enerjisinin %10’unu yenilenebilir kaynaklardan sağladık ve I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı aldık. Bursa sebze-meyve deposundaki ve Bursa, Gebze, Esenyurt, Bayrampaşa Dağıtım Merkezlerindeki gıda atıklarını, kaynağında ayrıştırarak biyogaz tesislerine gönderiyoruz. 2021 yılında 5.800 ton organik atıktan biyogaz ile 2.610 ton kompost, 1.123 MWh elektrik elde etmiş olduk. Online satış teslimatlarımızda 14 elektrikli araç, 48 elektrikli bisiklet kullanıyoruz. Araç filomuzdaki çevreci araç sayısını artırırken müşterilerinin de bisiklet kullanımını teşvik ediyoruz. Bisikletli alışveriş dostu mağazalarımızla bisiklet kullanıcısı müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırırken, yeşil ulaşımı destekleyerek karbon emisyonlarının sürdürülebilir şekilde azaltılmasına destek oluyoruz. 25 farklı mağaza otoparkımızda elektrikli araçlar için şarj istasyonu bulunduruyoruz.

SDG 8 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 8 - İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme

Amaç 8: İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme

İstikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi, tam ve üretken istihdamı ve herkes için insana yakışır işleri desteklemek için projeler geliştiriyoruz.
Tüm çalışanlarımıza iş yerinde eğitim ve yaşam boyu öğrenme fırsatı sağlama hedefimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz Migros Perakende Akademisi ile üniversite iş birlikleri, sınıf eğitimleri ve e-eğitim seçenekleri ile çalışanlarının kişisel ve kariyer gelişimlerine destek sağlıyoruz. 2021 yılı itibari ile 87 çalışanımız Migros Perakendecilik Lisans Programı’nı bitirerek üniversite mezunu sayıldı.

Akademi bünyesindeki Gıda Teknolojileri Eğitim Merkezi’nde (GATEM) kasaplarımızı kendimiz yetiştiriyoruz. Kadın kasap adaylarımıza verdiğimiz eğitimler sayesinde Türkiye’de yüzde 1 ortalaması olan kadın kasap oranı, Migros’ta yaklaşık yüzde 8’e ulaştı.
İyi fikir, iyi proje platformu ile Çalışanlarımızın fikirleri ile verimlilik, sürdürülebilirlik ve teknolojik yenilikler alanında aktif katkıda bulunmalarını sağlıyoruz.

Türkiye’de girişimcilik ekosistemine değer katmak amacıyla, Migros uzmanları ile girişimcileri aynı çevik ekipte bir araya getiren ortak inovasyon platformu Migros Up’ı kurduk. Son 1 yılda 250’den fazla girişimi inceleyerek 50’sini Migros iş birimleriyle buluşturduk. Şirketini kurmuş ve ürünü satışa hazır girişimlerden ilk dönemde 4’üyle ortak inovasyon projesini başlatıp 3 ay içinde tamamladık.

Video

SDG 9 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 9 - Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı

Amaç 9: Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı

Çoklu kanal kullanımı ile hem mağazalarımız hem de online kanallarımızda aynı kalitede hizmet sunuyoruz. Migros Sanal Market, Tazedirekt, Migros Hemen, Macroonline kanallarında, mağazada satılan ürünlerimizi internet ortamında müşterilerimizle buluşturuyoruz. Müşterilerimizin; ürünleri kasada, yeniden okutmadan ve alışverişi pratik bir şekilde tamamlamalarına olanak sağlayan MKolay uygulamasını, müşteri beklentilerini yakından dinleyerek yeniden tasarladık. Alışverişin tamamlanma anı olan ödeme aşamasını, Jet kasalar ile bir araya getirerek temassız bir alışveriş deneyimi tasarladık. Türkiye’de ilk kez meyve – sebzede blockchain ile izlenebilirlik sağlandı. Money Mobil Uygulaması ile blockchain logolu 750’den fazla sebze ve meyvenin tarladan rafa uzanan yolculuğunu müşterilerimize sunuyoruz.

Müşterilerimizin finansal çözümlere hızlı, kolay ve güvenle erişebilmesini hedefleyen MoneyPay aracılığı ile ödeme alternatifleri konusunda bir ilki müşterilerimize sunduk. Getirdiğimiz bu yenilik sayesinde MoneyPay, ilk aşamada Migros müşterileri için özel olarak tanımlanan hazır limitlerini kullanarak “alışverişi şimdi, ödemeyi sonra yap” seçeneğini kullanıma sunuyor. Bu sayede müşterilerimiz; kredi kartı, havale/EFT yöntemiyle, QR kod ile veya dilerlerse Migros Sanal Market’te ödeme yapabiliyor.

SDG 10 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 10 - Eşitsizliklerin Azaltılması

Amaç 10: Eşitsizliklerin Azaltılması

Eşitsizliklerin azaltılması adına geliştirdiğimiz projeleri devam ettirmek ve geliştirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İnsan Hakları ve Fırsat Eşitliği politikamız doğrultusunda; faaliyetlerimiz kapsamındaki işe alım ve yerleştirmeden ücretlendirmeye kadar tüm insan kaynakları süreçlerimiz, ayrıntılı olarak tanımladığımız görev profillerine göre yönetiliyor. Başvuru yapan adaylarda kültür, yaş, cinsiyet ve engellilik gibi ayrımlar gözetmeksizin yetkinliklerine göre işgücüne dahil ediyoruz. Tedarikçilerimiz ile yaptığımız tüm sözleşmelerde; rüşvet ve yolsuzluğun önlenmesi, insan hakları ve çalışma standartları, iş sağlığı ve güvenliği ve çevrenin korunması konularını içeren Etik Kurallarımız bulunuyor. Bu doğrultuda tedarikçilerimizin de çalışanlarına; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapması, sözel, fiziksel ve cinsel şiddet uygulaması ve zorla veya çocuk işçi çalıştırmasını açık ve net bir şekilde reddetmekteyiz.

Migros Sanal Market’in mobil uygulamasını, görme engelli bireylerin kullandığı ekran okuyucu programları ile tam uyumlu şekilde tasarladık. 2021 yılında BlindLook ile önemli bir iş birliğinde Migros Sanal Market ve Migros Hemen’in mobil uygulaması ve web sitesinde kullanılacak sesli simülasyon teknolojisi geliştirildi. Sesli simülasyon ile görme engellilere tüm site anlatılıyor, hangi işlem için ne yapmaları gerektiği konusunda yönlendirmede bulunuluyor.

2021 itibariyle Migros bünyesinde 1.026 engelli çalışanımız görev aldı.
Sağlığa destek verecek projeleri, sivil toplum kuruluşları ile birlikte geliştiriyor ve yaygınlaşmasını sağlıyoruz. 2021 yılında 350 kg mavi kapak omurilik felçlilerine teslim edilerek bugüne kadar toplam 4 adet tekerlekli sandalye temin edildi.

SDG 11 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 11 - Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar

Amaç 11: Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar

Mağazalarımızda engelli ve yaşlı müşterilerimiz için sunduğumuz ayrıcalıklı hizmetleri bir çatı altında toplayarak, ‘Engelsiz Migros’ projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda 50 ilde ‘Engelsiz Mağaza’ konseptine uygun 283 mağazamız bulunmaktadır.

Engelsiz mağazalarımızda:

  • Talebi doğrultusunda alışveriş sırasında eşlik etme hizmeti,
  • Yakalarındaki rozetlerinden ayırt edilebilen, işaret dili bilen en az bir çalışanımız,
  • Tekerlekli sandalyelerin geçişlerine uygun şekilde raf aralıkları,
  • Girişlerinde rampa ve korkuluk,
  • Yaşlı müşterilerin ihtiyaç durumunda kullanım için tekerlekli sandalye bulunuyor.

 

Kültürel mirasa katkı sağlamak ve çocuklarımızın sanat ile iç içe yaşayacağı bir dünya yaratmak için onların sanatsal eğitimine katkı sağlıyoruz. Migros, Devlet Tiyatroları iş birliğiyle 25 yıldır, 23 Nisan’ı kapsayan 2 hafta süresince, birçok ilde, çocuklara ücretsiz tiyatro gösterilerinin sunulmasına destek vermektedir. Migros, 25 yılda 1 milyondan fazla çocuğun ücretsiz olarak tiyatro ile buluşmasını sağladı. Toplumsal gelişimimizde büyük önemi olan kültür ve sanat etkinliklerini sürekli olarak destekliyoruz.

SDG 12 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 12 - Sorumlu Üretim ve Tüketim

Amaç 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim

Sağlık ve Gıda Politikamızda; ürün gamı, ürün güvenliği, sertifikalı ürün uygulamaları, taze ürün grubundaki kalite standartları ve ürünlerin besin ve enerji öğelerinin yer aldığı ambalaj ve etiket bilgileri dahilindeki kurallara ve yaklaşımımıza ayrıntılı bir şekilde yer veriyoruz. Migros’a ait özgün markalı ürünlere dair üretim koşullarının etik, sosyal ve çevreye saygılı şekilde gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda ürün güvenliğinin sağlanması için belirlediğimiz standartlar Özgün Markalar Kalite Politikamız kapsamında yer alıyor. Sorumlu Tedarik başta olmak üzere tüm Migros kurumsal politikalarına ve uluslararası gıda güvenliği, etik, sosyal ve çevresel çalışma standartlarına uygunluk konusunda, birlikte çalıştığımız tedarikçilerimize, bağımsız dış denetim kuruluşları eşliğinde düzenli denetimler gerçekleştiriyoruz. Uygunluk denetimlerini, birinci gün ‘’IFS Uluslararası Ürün Güvenliği Standardı’’, ikinci gün ise “GC-Etik Uygunluk’’ olmak üzere iki standart çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. 2021 yılında tedarikçilerimizin %65,7’si, her iki denetimi geçip “GC Migros Onaylı Tedarikçi” sertifikası aldı. Ürün güvenliği konusunda, uluslararası ölçekte en yüksek standartların gereklerini yerine getiren Migros olarak, müşterilerimizin koşulsuz güvenine layık olabilmek adına bütün ürünlerimizin en hijyenik koşullar altında saklanıp sunulmasını hedefliyoruz. 2021’de toplam 10.000’i aşkın üründe 35.000’den fazla parametre bazında akredite laboratuvarlarda kalite doğrulama analizi yapıldı. Şeffaf ürün bilgilendirmesiyle müşterilerimizin bilinçli alışveriş yapmalarına destek sunmak amacıyla üyesi olduğumuz Consumer Goods Forum (CGF) tarafından başlatılan projenin Türkiye’deki çalışmalarını GS1 Türkiye ile birlikte yürütüyoruz. Tedarik Zinciri dolaylı etkilerini yönetebilmek amacıyla, tarımsal ve hayvansal üretimde İyi Tarım Uygulamaları’nı (İTU) benimseyen tedarikçilerden ürünlerimizi sağlamayı tercih ediyoruz. Böylece tarım arazisi çevresindeki biyoçeşitlilik üzerinde tarımsal üretim kaynaklı olumsuz etkilerin azaltılmasına, üretimde hayvan refahının gözetilmesine katkı sağlıyoruz. Bununla birlikte, zararlılarla alternatif mücadele yöntemleri geliştirilmesi ve Biyolojik Mücadele Teknikleriyle zirai ilaç kullanımının kaldırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Migros olarak; çevre, insan sağlığı ve hayvan refahına duyarlılığı esas alan kontrollerden geçen “İyi Tarım” logolu “İyi Tavuk”u ve “İyi Hindi”yi ilk kez raflarına koyan perakendeci olduk. 2021 yılında, satılan tavuk ve hindilerin tamamı İTU usul ve esaslarına uygun üretildi ve 317 kontrol kriterinden geçirildi.

SDG 13 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 13 - İklim Eylemi

Amaç 13: İklim Eylemi

Migros olarak iklim değişikliği ve etkileri ile mücadele için, atık oluşumunu ve ormansızlaşmayı azaltıcı faaliyetleri destekliyoruz. Faaliyetlerimizi sürekli gözden geçirerek, bu faaliyetten kaynaklanan emisyonların belirgin şekilde azaltılması için projeler geliştiriyor ve hayata geçiriyoruz. CO2 salımımız ve elektrik tüketimimizi 2019’a kıyasla 2030’da %35 azaltmayı hedefliyoruz.

Perakende sektörü kapsamındaki sera gazı emisyonlarının, büyük bir kısmı soğutma sistemlerinden kaynaklanıyor. Bu doğrultuda, sera gazı salımımızı azaltmak adına, verimli doğal soğutucuların ve yeni nesil sistemlerin tercih edilmesine önem veriyoruz. Soğutma sistemlerimizde “ülkemizin bulunduğu iklim” ile uyumlu çalışabilen doğal soğutucular ve çevreci sistemlerin kullanımı için yenilikçi uygulamalar hayata geçiriyoruz. Soğutucu dolapları soğuk su dolaştırılarak soğuttuğumuz ve yalnızca suyun soğutulması için az miktarda gaz kullanarak gaz kaçaklarının büyük bir çoğunluğunu önlediğimiz ‘Sulu Soğutma Sistemi’ Faydalı Model Belgesi’ne sahip.

Ormansızlaşma ile mücadele kapsamında büyük çoğunluğu Ege Orman Vakfı aracılığıyla olmak üzere 14 yılda 554.148 fidan bağışı yapıldı.
Migros Up kapsamında Ecording iş birliği ile 8.450 adet fidan topu atılmıştır.

SDG 14 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 14 - Sudaki Yaşam

Amaç 14: Sudaki Yaşam

Dört bir yanı denizler ile çevrili olan ülkemizde denizlerimizin ve tatlı su kaynaklarımızın kirlenmemesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2021 yılında 41,8 ton bitkisel atık yağı toplayıp Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı firmalara ulaştırıyoruz. Toplanan bitkisel atık yağlar sayesinde TURMEPA Deniz Temiz Derneği ile denizlerin temizlenmesine katkı sağlıyoruz. TURMEPA D-MARİN teknesi, yaz sezonu boyunca 1672 tekneden yaklaşık 722.000 litre atık toplamıştır. Migros’un desteğiyle toplanan atık miktarı ise 280.000 litre olmuştur. Toplanan atık su sayesinde 2.3 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlanmıştır. Mağazalarımızda satılan Finish Powerball %0 ürünlerinin gelirinin bir kısmı ile 600.000 m3 suyu kuruyan Kuyucuk Gölü’ne ulaştırdık ve Kuyucuk ekosistemde bulunan 233 kuş türünden 120’den fazlası göle geri döndü. Sürdürülebilir balıkçılığa destek veriyoruz. Bu doğrultuda, müşterilerimize sunduğumuz balıkları, ilgili regülasyon ve yönetmelikler kapsamında belirtilen ölçülerde ve uygun mevsimde temin ediyoruz.

Müşterilerimize MSC, ASC gibi sürdürülebilir deniz ürünleri sertifikasına sahip ürünler sunuyoruz.

SDG 15 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 15 - Karasal Yaşam

Amaç 15: Karasal Yaşam

Tüm işletmelerimizde Sıfır atık hedefimiz doğrultusunda çalışıyoruz. Sıfır Atık Yönetim Sisteminin kurulması için mağazalarımız ve diğer operasyonel birimlerimiz için tüm kriterleri tamamladık.

2020 yılında, Global Compact Türkiye, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve TÜSİAD iş birlikleriyle plastik kirliliğiyle mücadele adına kurulan “İş Dünyası Plastik Girişimi’ne dahil olarak plastik atıklar konusunda taahhüt ve hedeflerimizi belirledik. Bu hedefler doğrultusunda 2023 yılına kadar toplamda 493 ton plastik atığın önüne geçmeyi hedefliyoruz.

Coca-Cola İçecek (CCI) iş birliği ile atık içecek ambalajlarının geri dönüşümüne destek veren pilot bir uygulamayı hayata geçirdik. Migros müşterileri metal, cam ve plastik içecek ambalaj atıklarını tamamen yerli üretim olan depozito iade makinesine getirerek geri dönüşüme ve ekonomiye kazandırdıkça Money puan kazanıyor.

Poşetsiz Alışveriş Hareketi projemizle müşterilerimiz plastik poşet kullanımını ile işlem başına kullanımı %6 oranında düşürdük.
Migros Genel Müdürlük ve Şube Direktörlükleri’nde yürütülen “Bizi Hayata Geri Döndür” ve Yeşil Ofis projeleriyle, ambalaj atıklarının, kağıtların, cam atıkların ve organik atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılması sağlanıyor.

2021’de toplam 13.774 ton ahşap, kağıt- karton, metal, plastik ve camı geri dönüşüme kazandırdık. Mağazalarımız ve sanal market aracılığı ile de 5,45 ton atık pil topladık.

SDG 16 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 16 - Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar

Amaç 16: Barış, Adalet ve Gülü Kurumlar

Herkes için adalete erişimi sağlamak ve her düzeyde etkili, hesap verebilir ve kapsayıcı kurumlar oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İç Denetim Departmanımız, Uluslararası İç Denetim Enstitüsü’nün (IIA) standartları ve etik kurallarına uyum sağlayacak şekilde faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Şirketimizin Kurumsal İletişim, Endüstri İlişkileri, İç Denetim ve Satış direktörlerinden oluşan Etik Kurul, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele kapsamında gerçekleştirilen iç denetim bulguları, yüksek düzeyde riskler ve etik ilkelerle ilgili konuları değerlendiriyor ve yılda 4 kez toplanıyor. Müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve diğer paydaşlarımız rüşvet, yolsuzluk ve diğer etik konularındaki şikayet ve ihbarlarını Müşteri Hizmetleri hattı veya [email protected] e-posta adresinden bildirebiliyor. Kurumsal politikalarımıza ve Etik Kurallarımıza uyumsuzluk halinde; çağrı merkezi, e-posta, mobil uygulama gibi çeşitli iletişim kanallarımızdan şirketimize ulaşan tüm ihbarları tek noktada toplayıp değerlendirebilmek ve aksiyonları sistematik olarak takip edebilmek için “Etik İhbar Kayıt Takip” sistemimiz bulunuyor.

SDG 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 17 - Amaçlar için Ortaklıklar

Amaç 17: Amaçlar İçin Ortaklıklar

Gıda perakendecisi olarak sürdürülebilir tarımın desteklenmesi, bin bir emekle üretilen gıdanın israf olmaması, tüketicilerin sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimi, doğru bilgi akışıyla sağlıklı tercihlerin teşviki konularında etki alanımız daha büyük. Yönetiminde bulunduğumuz Consumer Goods Forum’un (CGF) ilgili koalisyonlarında da yer alarak hem ulusal hem de uluslararası arenadaki çalışmalara liderlik ediyoruz. Ayrıca, sadece kendi projelerimizi değil, farklı sektörlerden kuruluşların nitelikli sosyal projelerini destekliyor, bu projelerin yaşama geçirilmesine olanak sağlayan aktif bir paydaş oluyoruz. Bu kapsamda tedarikçilerimizle, STK’lar ve derneklerle işbirlikleri kurarak projeler geliştiriyoruz.
Migros mağazalarında satılan Procter & Gamble ürünlerinden elde edilen gelirin bir bölümünün Özel Olimpiyatlar Türkiye Komitesi’ne bağışlanmasıyla 2-7 yaş arasında özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların koordinasyon becerilerinin artmasına ve yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşmelerine olanak sağlanmaktadır. Migros bugüne kadar müşterilerinin katkılarıyla, 6.538 özel gencin spor ile tanışmasını mümkün kılmıştır. Kıyafet bağış kampanyası ile Ariel ve Toplum Gönüllüleri Vakfı ile toplanan kıyafet 420.000 ihtiyaç sahibine ulaştırıldı. Kızlar Sahada Platformu’na mağazalarımızdan satın alınan Ruffles ürünlerinin gelirinin bir kısmıyla destek olduk.
Mağazalardan indirimli olarak alınan veya evden getirilen kitapları Herkese Kitap Vakfı kolilerine bırakan müşteriler bugüne dek 58.588 adet kitabın toplanmasına ve Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaştırılmasına katkı sağladı.

Video

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.