Metro

Metro

Dünyanın en önemli uluslararası perakende şirketlerinden Metro, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı 1990 yılından günümüze, Türk mutfağının daimiyetini sağlama ve gelecek nesillere miras bırakma amacını üstlenmektedir. Metro Türkiye, HoReCa (otel, restoran, kafe) sektörü için bir mutfağı oluşturan tüm hizmetleri sağlarken yaklaşık 4.500 çalışanıyla 21 şehirde, 37 mağazasıyla profesyonellerin kendileri ve iş yerleri için ihtiyaç duydukları 40 bin çeşit ürünü, fiyat-kalite-performans ilişkisini gözeterek sunmaktadır. Türk mutfağına dair çalışmalarını ekonomik, çevresel ve sosyal etkileri dikkate alarak hayata geçiren ve bu nedenle Sürdürülebilir İş Ödülleri’nin de sahibi olan Metro Türkiye, et ve balık izlenebilirliğinden sürdürülebilir balıkçılığa, gıda atığı projelerinden Coğrafi İşaretli Ürünler projesine kadar tüm çalışmalarıyla yerel değerlerin kayıt altına alınıp gelecek nesillere miras bırakılmasına katkı sunmayı hedeflemektedir. Metro Chef, Metro Professional, Metro Premium, Aro, Rioba ve Sigma isimli kendi markalarını bünyesinde bulunduran şirket, tüm mağazalarında “Tarladan Çatala” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan uluslararası geçerlilikte bir standart olan IFS Cash & Carry / Wholesale Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarını da uygulamaktadır.

Metro İş Modellerini Küresel Hedefler ile Nasıl Uyumlaştırıyor?

SDG 2 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 2 - Açlığa Son

Amaç 2: Açlığa Son

Dünyanın önde gelen gıda perakendecilerinden biri olarak, açlığı bitirme hedefine ulaşmak için yapılan çalışmalara destek oluyoruz. Gıda israfını önlemek için projeler gerçekleştiriyor, sağlıklı beslenme konusunda farkındalık yaratmak için çalışıyoruz.

SDG 3 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 3 - Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Amaç 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin sağlığını önemsiyoruz. Çalışanlarımız için iş güvenliği tedbirleri alıyoruz. Tedarik zincirimizdeki iş sağlığı koşullarını, denetimlerimizle güvence altına alıyoruz. Müşterilerimizin sağlıklı beslenmelerini sağlamak için güvenli, mevsiminde, izlenebilir, yerel, organik, farklı beslenme türlerine uygun ürünler sunuyoruz.

SDG 5 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 5 - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Amaç 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Kadınların hayatın tüm alanlarına katılmasını destekliyoruz. Eşit imkanlar sunan bir işveren olmak için çalışıyoruz. Kadın üreticileri destekliyoruz.

SDG 8 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 8 - İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme

Amaç 8: İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme

İstikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi, tam ve üretken istihdamı ve herkes için insana yakışır işleri destekliyoruz. Tedarik denetim programlarımız ile çocuk işçilik, zorla/zorunlu işçiliğin engellenmesini sağlıyoruz. Yüksek etik standardımızı tüm değer zincirimizle paylaşıyoruz.

SDG 10 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 10 - Eşitsizliklerin Azaltılması

Amaç 10: Eşitsizliklerin Azaltılması

Kadınların, küçük üreticilerin güçlendirilmesi için çalışıyoruz. Kadın çalışanlarımızı ve üreticileri destekliyoruz, kooperatiflerle işbirlikleri yaparak küçük üreticilere ulaşıyor, yerellik çalışmalarımız ile bölgesel kalkınmaya katkı sağlıyoruz.

SDG 12 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 12 - Sorumlu Üretim ve Tüketim

Amaç 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim

Tedarikçilerimizin sorumlu üretim çabalarını ve müşterilerimizin sorumlu tüketim alışkanlıklarını destekliyoruz. Değer zincirimizin tüm aktörleri için çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Kurumsal gücümüzü ve bilgi birikimimizi sorumlu üretim ve tüketimi yaygınlaştırmak için kullanıyoruz.

SDG 14 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 14 - Sudaki Yaşam

Amaç 14: Sudaki Yaşam

Sürdürülebilir balıkçılığın sektörümüzdeki önde gelen savunucuları arasındayız. Balık refahı için projeler ve denetimler gerçekleştiriyoruz. Kullandığımız suyu azaltmanın yollarını arıyoruz.

SDG 15 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 15 - Karasal Yaşam

Amaç 15: Karasal Yaşam

Sorumlu tarımı, hayvan refahını, izlenebilirliği, bilinçli kaynak tüketimini ve sürdürülebilir ambalajları tüm satın alma süreçlerimize entegre ettik. Tüm canlıların refahını artırmak için çalışıyoruz.

SDG 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 17 - Amaçlar için Ortaklıklar

Amaç 17: Amaçlar İçin Ortaklıklar

Sürdürülebilirlik alanında ortaklıklar kurarak çözümün bir parçası olmayı hedefliyoruz. Tedarikçilerimiz, müşterileriniz, iş ortaklarımız, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek güçlerimizi ve bilgimizi ortak sorunların çözümü için kullanıyoruz.

Video

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.