Mérieux NutriSciences Türkiye

Mérieux NutriSciences Türkiye

Mérieux NutriSciences Türkiye kalite, gıda güvenliği, tüketici sağlığı, çevre, biyosidal, kozmetik, ilaç ve tüketici ürünleri ana konularında analiz, denetim, eğitim, danışmanlık ve belgelendirme hizmetleri veren bir şirketler grubudur, gıda ve gıda dışı ürünlerin kullanımıyla ilgili sağlık risklerini önlemeye adanmış bir çözüm ortağıdır. Çok çeşitli analiz ve danışmanlık hizmetleri sunan ekiplerimiz, etik, dürüstlük ve kişisel dürüstlük ilkeleriyle; zamanında ve doğru sonuçlar vermeyi taahhüt eder. Mérieux NutriSciences gıda analizi ve denetimi alanında uluslararası seviyede öncülük eden, güçlü global değerleriyle halk sağlığı için emin adımlarla büyüyen bir markadır. 27 ülkede faaliyet göstermekte, dünya çapında 100’ün üzerinde akredite laboratuvarla, 7500’den fazla çalışanıyla müşterilerine ulaşarak son 50 yıldır gıda sanayinin lider şirketlerine çözümler sunmaktadır.

Mérieux NutriSciences Türkiye İş Modellerini Küresel Hedefler ile Nasıl Uyumlaştırıyor?

SDG 3 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 3 - Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Amaç 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam

 • Halk Sağlığı misyonumuz ile insanların daha sağlıklı ve kaliteli gıdalar tüketmesini sağlıyoruz 
 • Temel odağımız gıda güvenliğidir.  

 

better food. better health. better world” mottomuz  misyonumuzu yansıtmaktadır.  

 Çalışanlarımız için:  

 • İş yerimizde, Covid -19 Uzman Ekibimiz kuruldu, pandemi ile ilgili çalışanlarımız için bir çok önlem alıyoruz. Bir çok duyuru- poster- yaka rozetleri  hazırlandı ve çalışanlarla paylaşıldı, kronik hastalığı ve risk grubunda olanlar evden çalışma yürüttü. Her zaman maske ve hijyen ekipmanları temin ediyoruz, ortak alanlardaki oturma düzenini gruplara ayırdık ve sosyal mesafe uygulamasını her zaman yerine getirdik.  Güvenli çalışma ortamının sürekliliğini sağlıyoruz, evden çalışmayı destekliyoruz, tüm çalışanlarımızla rutin şirket toplantılarımız sayesinde sürekli iletişim halinde kalıyoruz.  
 • Duygusal Destek Programı başlattık, bu programda çalışanlarımız duygusal ve ruh sağlığı ihtiyaçları için ücretsiz olarak online veya telefon ile danışmanlardan veya psikologlardan destek alabiliyorlar.  Mindfulness, wellness gibi konularla ilgili de danışmanlık alabiliyorlar.  
 • Tüm çalışanlarımızın doktor muayene, kontrol ve tarama testleri için ücretsiz hizmet alabilecekleri Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını yan hak olarak sunuyoruz 
SDG 5 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 5 - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Amaç 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Kadın çalışan desteğimiz ve eşit haklar uygulamalarımız  

 • Doğrudan istihdamımızda %55 kadın çalışanımız var ve yönetim ekibimizin %80’i kadın. Şirketimizde cinsiyet eşitliği dengesini gözetiyoruz, aynı zamanda kadın istihdamını destekliyoruz.
 • İnsan kaynakları politikaları başta olmak üzere maaş politikamız da kadın ve erkek ayrımı gözetmeksizin eşit hak ve imkanlarla yürütülmektedir.  
SDG 8 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 8 - İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme

Amaç 8: İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme

 • Bizim için insan en önemli değerdir.
 • Küresel eşitliğe önem verir ve global değerlerimizle hareket ederiz.
 • Şirketimizde çalışan azınlık çalışanlarımızın dini bayramlarında kendilerine idari olarak izin veriyoruz.
 • Global Davranış Kurallarımız, etik standartlarımız ve uyum politikalarımız çerçevesinde hareket ediyor ve tüm bunları düzenli olarak çalışanlarımızla paylaşıyoruz; aynı zamanda değerlerimizi günlük iş hayatımızdaki prensiplerimizle içselleştirerek destekliyoruz. Gizlilik, veri güvenliği, çıkar çatışması, hediye ve ağırlama, uluslararası yaptırımlar, ifşa edeni koruma, ticari aracılar, dış iletişim, fikri mülkiyet hakları, kayıtları saklama ve tedarikçi kuralları politikalarımız her zaman ana etik kurallarımız ile bütünlük halinde paylaşılır, takip edilir ve uygulanır.
 • Çocuk işçi, istismar, zorunlu çalışma gibi koşullar engellenmektedir.
SDG 12 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 12 - Sorumlu Üretim ve Tüketim

Amaç 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim

 • Küresel vizyonumuz kapsamında iş stratejilerimizi ve attığımız her adımımızı sürdürülebilirlik yaklaşımı ile desteklemekteyiz.

 

Atık Yönetimi ve Sıfır Atık Projemiz:

 • Laboratuvarlarımızda ve tüm binamızda oluşan atıklarımızı yerinde ayrıştırmak ve geri dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “Temel Seviye Sıfır Atık Belgemizi” aldık. Yaptığımız çalışmalarla son 7 ayda 65 ağacı kesilmekten kurtardık, 688 kg sera gazı salınımını engelledik, 107 metreküp su tasarrufuna katkı sağladık, 10 metreküp depolama alanı tasarrufuna katkı sağladık.
 • Geri Dönüşebilir kâğıt, plastik, cam, pil, metal, bitkisel yağ atıklarını Lisanslı Geri dönüşüm firmalarına ileterek bertarafını sağlıyoruz.
 • Faaliyetlerimiz sırasında oluşan Tehlikeli Atıklarımızı Atık yönetim planımıza uygun olarak bertaraf eden Lisanslı firmalara teslim ediyoruz.
 • Uçtan uca Dijital çözümler ile iş yerimizde kağıt tüketiminin azaltılmasını destekliyoruz.

 

Çevre ve fayda yaratma yaklaşımlarımız:

 • Sürdürülebilirlik hedeflerimizde adım adım ilerliyoruz. Aralık 2020’de taşındığımız yeni binamızdaki havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin merkezi otomasyon sistemi ile yönetilmesinden kaynaklı yılda 22K Kw enerji azaltımı ve 92.5 ton Karbondioksit salınımının azaltılmasını hedefliyoruz.
 • ISO 14001 & 45001 belgelendirmeleri ile Çevre Yönetim ve İş Sağlığı ve Güvenliği entegre yönetim sistemi ile çalışmalarımızı belgelendirmeyi hedefliyoruz. Çevre Yönetim Sistemi ile çalışanlarımıza sürdürülebilir bir çevre anlayışı ve farkındalığı sağlamayı ve çeşitli etkinliklere bu anlayışı pekiştirmeyi hedefliyoruz.
 • TIDER (Temel İhtiyaç Derneği) ile işbirliği yapıyor ve müşterilerimizin onayı ile tüketime uygun olan numunelerimizi TIDER’e bağışlıyoruz.
SDG 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 17 - Amaçlar için Ortaklıklar

Amaç 17: Amaçlar İçin Ortaklıklar

 • 13 farklı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ile gıda güvenliği, sürdürülebilirlik, güvenli turizm, güvenli ambalaj konuları ile ilgili ortak gönüllü çalışmalar yapıyoruz, toplantılara katılıyoruz, standart ve rehberlerin yaratılmasına katkı veriyoruz.
 • Üniversitelerle gönüllü kariyer günlerine katılıyoruz, bugüne kadar çeşitli sunumlar yaptık ve gönüllü olarak derslere girdik.
 • Gıda ve Kimya tabanlı Meslek liseleri öğrencilerine laboratuvarlarımızda ve kalite bölümünde staj fırsatları sunuyoruz, 1 yıllık uzun dönem staj programlarını tamamlamaları ve mesleklerini kazandırma yönünde öğrencilerimizi destekliyoruz.

Video

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.