Viking Kağıt Recyfiber Hijyenik Temizlik Kağıtları Projesi ile Döngüsel Ekonomi Modelini Destekliyor

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladığı 2007 yılından bu yana sürdürülebilirlik çalışmalarını raporlayan, hedefler koyarak yöneten ve ölçümleyerek iyileştirme adımları atan Yaşar Holding, “daha iyi bir yaşam için doğanın rehberliğinde” temasıyla hazırlanan Yaşar 2021 Sürdürülebilirlik Raporu ile, Sürdürülebilir İş Ödülleri’nin “Sürdürülebilir İş Raporlaması” kategorisinde ödüle layık görüldü. 

Sürdürülebilirlik konusunda önemli bir rehber niteliğinde olan doğadan ilham alınarak hazırlanan Yaşar 2021 Sürdürülebilirlik Raporu’nda, aranılan çözümlerin doğanın kendisinde olduğuna, doğadan ilham alarak dünyamızın bizlere sunduğu kaynakların gelecek nesillere taşınabileceğine dikkate çekilerek farkındalığın artırılması hedefleniyor. Raporda, Yaşar Holding’in “tüm paydaşlarına iyi bakmak” olarak özetlenen sürdürülebilirlik anlayışı, işe, çalışana, topluma, iş ortaklarına ve çevreye iyi bakmak başlıkları altında doğadan metaforlarla anlatılıyor. 

Yaşar Topluluğu şirketlerinden Türkiye’nin ilk özel sektör kağıt fabrikası Viking Kağıt ve dünyanın lider gıda işleme ve paketleme çözümleri şirketi Tetra Pak iş birliği ile hayata geçirilen RECYFIBER®; Atık İçecek Kartonlarından Geri Dönüşümle Hijyenik Temizlik Kağıtları Üretimi Projesi, bu yıl 10’uncusu düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde ‘İşbirliği’ dalında yarışan yüzlerce proje arasından kazanan proje oldu ve ödüllendirildi. İçecek kartonları içerisindeki kaliteli selüloz liflerinin ayrıştırılıp geri kazanılmasını ve kağıt üretiminde kullanılmasını sağlayan bu inovatif proje ile, selüloz ithalatına bağımlı bir endüstri olan kağıt endüstrisinde ithal selüloz ham maddesi bir atık ile alternatiflendirilmiş olmaktadır. Örnek bir döngüsel ekonomi modeli ve endüstriyel simbiyoz uygulaması olan Recyfiber hijyenik temizlik kağıtları projesi ile, atık yönetimi konusunda yenilikçi çözümler üreterek doğal kaynaklar korunuyor, çevresel etki azaltılıyor ve daha temiz bir dünya için ekonomiye katkı sağlanıyor.  

Uzun yıllardır sürdürülebilirlik konusunda sorumlu bir tavır sergileyen ve çaba gösteren bir sanayi kuruluşu olan Viking Kağıt, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir gelecek için attığı bu somut adımlar ile faaliyetlerini sürdürürken, doğal kaynakları korumaya devam ediyor. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.