SHELL Eco-marathon: Gençler Alternatif Enerji Kaynakları Yaratıyor

Alternatif enerji kaynaklarını kullanarak gençleri araçlar tasarlamaya ve üretmeye teşvik eden Shell Eco-marathon Avrupa ve Afrika bölgesi yarışı bu sene 19-25 Mayıs 2024 tarihleri arasında Fransa’da gerçekleşti. 12 Türk takımı, kendi tasarladıkları araçlarla farklı ülkelerinden yarışa katılan yaşdaşları ile yarıştı.

Dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışması olan Shell Eco-marathon’un Avrupa ve Afrika bölgesi yarışı 19-25 Mayıs’ta, Circuit Paul Armagnac, Nogaro, Fransa’da gerçekleşti. 18-21 Mayıs’ta ise aynı yarış alanında Autonomous Urban Concept müsabakası düzenlendi. Bu farklı kategoride, takımlara otonom teknoloji alanında uygulamalı deneyim kazanmaları ve optimum enerji verimliliğini elde edebilmeleri için hem çevrimiçi hem de sahada zorlu bir rekabet alanı yaratılıyor.

Bu yılki yarışlara Adana, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Konya ve Trabzon’dan katılan 166 Türk genci, toplamda 12 lise ve üniversite takımını oluşturuyor. Gençler hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları ile ürettikleri araçları ile piste çıktılar. 25 ülkeden, 115 takımın yer alacağı Shell Eco-marathon Avrupa ve Afrika yarışında Uludağ Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerden öğrenciler daha önceki yıllarda yarışa katılmış ve bizleri gururlandırmıştı.

Bu yıl Shell Eco-marathon’a ilk kez başvuru yapan ve Fransa’da yarışma hakkı kazanan 3 takım bulunuyor. Gaziantep Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi’nden öğrenciler, bu yarışmada ilk kez Türkiye’yi temsil etti.

Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, iki farklı araçla farklı kategorilerde yarıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi AESK takımı ise Autonomous Urban Concept ve Batarya Elektrik kategorilerinde tek bir araçla mücadelede yer aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi de iki farklı takımla çeşitli kategorilerde geliştirdikleri araçları uluslararası arenada test ettiler.

Uzun yıllardır Türkiye’de gençleri yeni nesil yetkinlikler odağında desteklemekten gurur duyduklarını dile getiren Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem; “Shell Eco-marathon, gençlerimizin yetkinliklerinin gelişmesine birçok açıdan önemli katkılarda bulunuyor. Aracın tasarımındaki ve imalatındaki teknik becerilerden, finans kaynağı bulup bütçe yönetmeye, iletişim becerileri ve ekip çalışmasından proje yönetimine ve yol emniyeti disiplinine kadar birçok alanda gençlerimiz açısından çok önemli bir tecrübe. Bu küresel organizasyon ayrıca, gençlerimize, yurtdışında onlarca farklı ülkeden gelen yaşıtlarıyla yarışma imkanı sunuyor. Ayrıca gençler, geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan araçlar tasarlayıp üretiyor. Takımlarımızın yine başarılara imza atarak Türkiye’den ne kadar üretken, yenilikçi mühendislerin ve bilim insanlarının çıkacağını tüm dünyaya göstereceklerinden hiç kuşkumuz yok” dedi.

Yarışma hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.