ICA Gönüllüleri Temiz Dünya için 200 Kilo Atığı Ayrıştırdı

ICA Gönüllüleri, Doğa Koleji ve Fatih İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve 1-7 Haziran Türkiye Çevre Haftası’nda yaklaşık 200 kilogram atık topladı. Gönüllüler, atıkların hem doğaya zarar vermesini engellediler hem de döngüsel ekonomiye destek oldular.

ICA Gönüllüleri, Doğa Koleji ve Fatih İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte bu yıl 50’incisi kutlanan Dünya Çevre Günü ve ‘Temiz Deniz, Temiz Dünya’ temasıyla hayata geçirilen 1-7 Haziran Türkiye Çevre Haftası’nda yaklaşık 200 kilogramlık atık toplayıp ayrıştırarak geri dönüşüme gönderdi. Atık toplama etkinliği, Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle Sarıyer’deki Kısırkaya Plajı’nda gerçekleştirildi.

Dünya Çevre Günü, çevrenin korunması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ndan bu yana her yıl 5 Haziran’da kutlanıyor. Türkiye Çevre Haftası da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen bir temayla 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü içine alan haftayı kapsıyor. Bir hafta boyunca ülke çapında çevreyi korumayı amaçlayan etkinlikler düzenleniyor.

Döngüsel ekonomiye destek olundu

ICA Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu İşletmesi, tüm hizmet ve faaliyetlerinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma İlkeleri’ne katkıda bulunmayı taahhüt ediyor. Doğal kaynakları korumayı işinin merkezine koyuyor. Bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre günü ve Türkiye Çevre Haftası’nda düzenlenen etkinlik, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında 13’üncüsü olan İklim Eylemi ve 14’üncü olan Sudaki Yaşam ile örtüşüyor. Kısırkaya Plajı’nda çoğunluğu plastikten oluşan yaklaşık 200 kilogramlık atık, ICA çalışanları ve gönüllü öğrencilerin çabasıyla doğaya zarar vermekten kurtarıldı. Atıklar ayrıştırılıp geri dönüşümü gönderilerek döngüsel ekonomiye destek olundu.

Araştırmalara göre plastik pet şişelerin doğada yok olma süresi 400 yılı buluyor. Plastik atıklar denize karışırsa diğer canlıların oksijen almalarına engel oluyor ve denizin yapısını bozuyor.

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.