ICA Atık Lastiklerden Ses Bariyeri Projesi’ni Hayata Geçirdi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu İşletmecisi ICA, sürdürülebilirlik odaklı iş stratejisiyle TİSK tarafından bir kez daha Ortak Yarınlar ödülüne layık görüldü. Geçtiğimiz yıl ‘İstanbul Boğazı Deniz Kirliliği Tespit Projesi’ ile ‘Yeşil Dönüşüm’ kategorisinde ödül alan ICA, bu yıl da ‘Atık Lastiklerden Ses Bariyeri Projesi’ ile yine aynı kategoride ödülün sahibi oldu. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu İşletmecisi ICA, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen Ortak Yarınlar Ödül Programı’ndan bu yıl da ödülle döndü. ICA, ‘Atık Lastiklerden Ses Bariyeri’ projesi ile ‘Yeşil Dönüşüm’ kategorisinde ödüle layık görüldü. Ortak Yarınlar ödülleri Ankara, Marriott Otel’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. ICA’nın ödülü, ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar’a takdim edildi.  

Ses Bariyeri projesi ile döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyor 

Tüm çalışmalarının Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları odağında gerçekleştiren ICA, İklim Eylemi (SKA 13) hedefine uygun olarak gerçekleştirdiği Ses Bariyeri Projesi’yle döngüsel ekonomiye katkı sağlamayı, trafik kaynaklı gürültüyü azaltmayı ve yol güvenliğini sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında, yol güvenliğini tehlikeye atan lastik parçaları, otoyolu 7/24 izleyen ICA ekipleri tarafından anında toplanarak, otoyolun Kilyos-Zekeriyaköy bölgesine yaklaşık 2kilometre uzunluğunda ses bariyerine yerleştirildi. Böylece otoyolun yerleşim bölgelerinin yakınından geçen kesimlerinde araç gürültüsü azaltıldı. Çevresel Ürün Beyanı’na sahip olan ‘Atık Lastiklerden Ses Bariyeri Projesi’ ile yaklaşık 400 ton atık lastiğin geri dönüştürülmesi sonucunda 848 metreküplük depolama alanından tasarruf edildi. Gürültü seviyesi yüzde 10 azaltıldı, 8.51 ton karbonun atmosfere salımını engellendi ve 213 bin metreküp suyun kirlenmesinin önüne geçildi, üretim maliyetleri düşürüldü. 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından kurumsal sosyal sorumluluk alanında geliştirilen projeleri ödüllendirmek ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Ortak Yarınlar Ödül Programı bu yıl ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Çalışma Hayatı’ temasıyla düzenlendi. Programa bu yıl kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, şirketler, eğitim kurumları, vakıf ve derneklerden 200 proje başvurdu ve 43 proje finale kaldı. 

Haberi Paylaşın

Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook

Sürdürülebilirlik Raporları SDG Map Turkey'de!

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.