Dr. Oetker

Dr. Oetker

130 yıl önce Bielefeld, Almanya’da aile şirketi olarak kurulan Dr. Oetker; pişirme yardımcıları, kek karışımları, dekor ürünleri, tatlılar, hazır tatlılar ve kekler, reçeller, Vitalis müsli ve dondurulmuş pizzalar gibi dünya çapında 4000’den fazla farklı çeşitten oluşan ürün yelpazesine sahiptir. 1987 yılında Türkiye pazarına girmiş olan Dr. Oetker, bugün bu pazarda, 200’e yaklaşan ürün çeşidini tüketicilerinin beğenisine sunmaktadır.

Dr. Oetker İş Modellerini Küresel Hedefler ile Nasıl Uyumlaştırıyor?

SDG 1 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 1 - Yoksulluğa Son

Amaç 1: Yoksulluğa Son

Dr. Oetker Sürdürülebilirlik İlkeleri Uyum Beyanı içerisinde, “Gıdamız”, “Dünyamız” ve “Şirketimiz” başlıkları altında 3 temel unsura vurgu yapılmaktadır. 

Bu kapsamda gerek global gerekse de lokal olarak “Şirketimiz” başlığı altında Dr.Oetker çalışanlarına yönelik olarak aşağıda belirtilmiş bulunan prensipler ilke edinilmiştir.  

  • Güvenli çalışma ortamı teminatı 
  • Örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkının sağlanması 
  • Tüm çalışanlar için geçim ücreti (living wage) uygulaması 

 

Mavi yakalı personelimiz için İş Gruplaması ücret sistemi;  

Beyaz yakalı personelimiz için ise Hay Group (Korn Ferry) ücret sistemimiz mevcuttur.  

Çalışanlarımızın “ilham veren bir işyerinde” çalışabilmeleri ücret ve yan hakların yanında, gerekli olan sağlık ve güvenlik ile ilgili tüm tedbirler ve motivasyonel faaliyetler de gerçekleştirilmektedir.  

SDG 3 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 3 - Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Amaç 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Yürüttüğümüz enternasyonal ve yerel projelerle, ham madde kaynaklarımızı sürdürülebilir hale getirerek tüketici beklentilerini karşılayacak besin ögeleri profilleri iyileştirilmiş ürünler üzerine odaklanıyoruz. Dr.Oetker Sürdürülebilir İlkeleri Uyum Beyanında belirtildiği üzere 2025 yılına kadar, tatlı kategorimizde şeker oranını %15 oranında azaltmayı, pizza ürünlerimizin tuz oranını %1’e düşürmeyi hedefliyoruz.

SDG 7 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 7 - Erişilebilir ve Temiz Enerji

Amaç 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji

2050’ye kadar “Karbon Nötr” hale gelmek adına Dr. Oetker olarak hem globalde hem de Dr. Oetker Türkiye’de projeler başlamıştır.

Yenilenebilir enerji alımlarına yönelip ve kaçınılmaz sera gazı emisyonlarını karbon ofset projeleri ile dengeleyeceğiz.

Üretimimizde ve depolarımızda oluşan gıda atıklarımızın azaltılması ve kontrolümüz dışında oluşan gıda atıkları için tedarikçilerimiz ve perakendecilerimizle işbirliği yapacağız.

Tedarik zincirimizdeki kaynakların sürdürülebilir standartlara ulaşması için faaliyetler düzenleyip izleyip değerlendireceğiz.

SDG 12 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 12 - Sorumlu Üretim ve Tüketim

Amaç 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim

Sorumlu üretim adına Dr. Oetker olarak hem globalde hem Türkiye fabrikasında gıda atıklarının azaltılmasına yönelik veri toplanmakta ve iyileştirme çalışmaları yapmaktadır. 2025 sonuna kadar gıda atıklarının %25 azaltılması hedeflenmektedir. 

Mümkün ve uygulanabilir olan tüm ambalajlarda 2030’a kadar plastiksiz ambalaj çalışmaları başlatılacaktır. 

2025’e kadar tüm ambalajlar %100 geri dönüştürülebilir hale getirilecektir. Bu konuda çalışmalar tedarikçilerimizle başlatılmış üretim denemeleri safhasına geçilmiştir. 

Video

SDG Map E-bülten

SDG Map E-Bülten

*
*
*

Kişisel verileriniz, Gizlilik ve Çerez Politikası kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak bu şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.